banner203

'Mahmutlar'ın mücbir sebebi var'

Alanya Belediye Meclis Üyesi ve Mahmutlarspor Başkanı Yılmaz Bağışlar'dan Alanya'nın en büyük mahallesi Mahmutlar ile ilgilli dikkat çekici bir açıklama geldi.

'Mahmutlar'ın mücbir sebebi var'

Bağışlar açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

'Mücbir sebep, kelime anlamı olarak önüne geçilmesine engel olunamayan olağan üstü hâl olarak tanımlanır.Mücbir sebep, hukuksal anlamda ise görevin, taahhüdün ve sorumluluğun yerine getirilmesine engel teşkil edebilecek nitelikte bulunan ölüm, iflas, hastalık, tutukluluk, afet ve buna benzer hallerdir.

İnsanların hastalanması mümkün olduğu kadar, şehirlerin de hastalanması mümkündür.
Doğru şekilde, yeterli hizmeti zamanında alamayacak durumda olan şehirler de pekâlâ hastalanabilir.

Örneğin, Alanya ilçesi ve Mahmutlar Mahallesi...
2014 yılında yürürlüğe giren Büyükşehir yasası ile mahalleye dönüştürülmüş ve yerleşik yaşayan yabancı uyruklularla birlikte ortalama 75 bin nüfus ( yaz nüfusu iki katı ) ile mahalle statüsünde Antalya Büyükşehir Belediyesi' nden su ve altyapı hizmeti almak durumunda kalmıştır.

Kontrolsüz göç ve her yıl artan onbinlerce nüfus ile Mahmutlar mahallesi hastalanmış durumdadır ve iyileştirmek için tedavi edilmesi gerekmektedir.

Tedavi yöntemi de bellidir, kendi bütçesini oluşturarak, hizmetin hızını ve kalitesini arttırmak, daha doğrusu şehrin gelişimini hızlandırmak için bir an önce ' İLÇE ' yapılmasıdır.

Şehirler, teknik olarak, ortalama 25-30 yıllık nüfus artış projeksiyonuna göre planlanır. 
Yani, şehirlerin ulaşım ağı, eğitim alanları (okullar), sağlık alanları (hastane, sağlık ocağı), çocuk parkları vs. 25-30 yıllık tahmini nüfus artışına göre imar edilir ve şehre kazandırılır.
Belediyelerimiz ve diğer kamu kurumlarımız ise yine bu tahmini nüfus yoğunluğuna göre hizmet ve bütçe planlaması yapar.

Mahmutlar Mahallesi'nde öngörülemeyen şekilde artan nüfus ve kontrolsüz göç ile insanlar evlere, araçlar yollara, çocuklar parklara, hastalar sağlık ocağına, içme suyu depolara, yağmur suları altyapıya sığamaz hâle gelmiştir ve bu bir mücbir sebeptir.

banner111

Mücbir sebep, hukuki bir anayasal haktır.Bu birilerinin lütfuna mazhar bir husus değildir.
Saygılarımla...
(İnş.Müh.Yılmaz BAĞIŞLAR)'

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2022, 11:53

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner84

banner97

banner121

banner82

banner83