banner203

Alanya kafilesi Çanakkale'ye ulaştı

Alanya Kent Konseyi’nin 5 yıldır düzenlediği Çatalca Şehitlerini Anma Programı ve Kültür Gezisi kapsamında Alanya'dan yola çıkan, 8 otobüs ve 400 kişiden oluşan kafile gezinin üçüncü gününde Çanakkale'ye ulaştı.

Alanya kafilesi Çanakkale'ye ulaştı
Çatalca Şehitlerini Anma ve Kültür Gezisinin ikinci gününde Alanya Kent Konseyi kafilesi Bursa'nın Nilüfer ilçesine bağlı Gölyazı köyünün girişinde bulunan Ağlayan Çınarı gezdi. Türkiye'nin çeşitli şehirlerinden ziyaretçilerin ilgi odağı olan 7 asırlık çınar gelenlerinde yoğun ilgisiyle karşılaşıyor. Uluabat Gölü kenarında, balıkçı ve kahvehaneler arasında gizlenmiş bu çınar gezginlerin uğrak yeri olmayı başarmış. Kent Konseyi Kafilesi Ağlayan Çınar önünde hatıra fotoğrafı çekindi.
 
ÜÇÜNCÜ GÜN ŞEHİTLER DİYARI ÇANAKKALEDE

Alanya Kent Konseyi’nin 5 yıldır düzenlediği Çatalca Şehitlerini Anma Programı ve Kültür Gezisi kapsamında Alanya'dan yola çıkan, 8 otobüs ve 400 kişiden oluşan kafile gezinin üçüncü gününde Çanakkale'ye ulaştı. Sabahın erken saatlerinde feribotla Çanakkale'den Ecebat'a geçen kafile ilk olarak Seyit Onbaşı Anıtını ziyaret etti. Ardından destanların yazıldığı, 253 bin vatan evladının Çanakkale'yi 'geçilmez' yapmak için can verdiği bu topraklarda duygu dolu bir tur başladı.  Çanakkale Şehitleri Abidesi önünde saygı duruşu ve İstiklal Marşının söylenmesiyle başlayan program şehitliklerin ve anıtların gezilmesiyle devam etti. Şehitlikleri gezen kafile rehberlerden, yaşanan kahramanlık öykülerinin gerçek hikayelerini dinlerken duygu dolu anlar yaşadı. Kafile tarihe tanıklık eden topraklarda; Kilitbahir, Namazgah Tabyası, Anzak Koyu, Mehmetçiğe Saygı Anıtı, Meçhul Asker Anıtı, 57. Alay Şehitliği, Conkbayırı gibi çok sayıdaki anıt ve şehitliği ziyaret edip, şehitler için bol bol dua ettiler.  Ziyaretçiler Çanakkale destanı tanıtım merkezinde 3 boyutlu teknoloji sayesinde, adeta o günlere gidip savaşın içine girdiler.

BU SENE 8 OTOBÜS 400 KİŞİ KATILIYOR

5 Yıldır düzenledikleri geziye bu yıl 8 ataçtan oluşan bir konvoy ve 400 kişi ile katıldıklarını belirten Alanya Kent Konseyi Başkanı Nurhan Özcan şöyle konuştu; 'Bugün burada, bir vatanın kalbinin attığı yerdeyiz. Sabah erken saatlerde kalkarak Şehitliğe geldik. Çok anlamlı, çok duygusal zamanlar geçiriyoruz.
Gezimiz kapsamında buradan Edirne'ye geçeceğiz.' dedi. Özcan şöyle devam etti, 'Aziz şehitlerimizin hatıralarını saygı ile yaad etmek, ailelerine ve milletimize moral vermek için yine buradayız. Şehitlerimize minnet ve şükran borcumuzu bir nebze de olsa yerine getirmek istiyoruz. Bu bağlamda bütün şehitlerimizi bir kez daha saygıyla anıyor,  manevi huzurlarında eğiliyoruz. Şehitlerimizin ruhları şad olsun.' dedi.

Buradan sonra Çatalca Alaiye Şehitliğine gidip oradaki anma törenimizi gerçekleştirerek ardından İstanbul'da yaşayan Alanyalılarla buluşacağımız 'Alanyalılar Gecesi'ni hemşerilerimizle paylaşacağız' dedi.

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2017, 11:02

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner84

banner97

banner121

banner82

banner83