Alanya’dan şehir dışına gidecek olanlar dikkat!

İç turizm umuduna sarılan Alanya turizmi, önce Almanya ve Rusya'dan gelen kötü haberlerle, ardından 'kısmi kısıtlama' kararıyla sarsıldı. Dün açıklanan kısmi kapanma kararıyla ilgili İçişleri Bakanlığı tüm detayları bir genelge ile açıkladı. Genelgede şehirler arası seyahatle ilgili “zorunlu hali bulunmayanların sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan sürelerdeki şehirlerarası seyahatleri ancak toplu ulaşım araçlarıyla mümkün olacak” ifadeleri yer aldı.

Alanya’dan şehir dışına gidecek olanlar dikkat!
Alanya'dan diğer şehirlere kendi araçları ile yolculuk yapmak isteyenler hafta içi günlerde sabah 5'ten akşam 19'a kadar bu seyahatleri gerçekleştirebilecek. Bu saatlerde herhangi bir seyahat zorunluluğu gerekçesine ihtiyaç olmayacak. Özel araçla şehirler arası seyahat, sokağa çıkma kısıtlamasının uygulanacağı 19 ile sabah 5 saatleri arasında ve hafta sonları ise yapılamayacak. Hafta sonları ve hafta içi kısıtlama saatleri sürelerinde ancak toplu taşıma araçları ile seyahat edilebilecek.

Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerdeki şehirler arası seyahat kısıtlamasının etkinliğinin artırılması amacıyla şehirlerin tüm giriş ve çıkışlarında kontrol noktaları oluşturulacak. Özel araçlarla seyahat edenlerin muafiyet kapsamında olup olmadıkları muhakkak tetkik edilecek ve geçerli bir mazereti/muafiyeti bulunmayan kişilerin şehirlerarası seyahatlerine izin verilmeyecek.

Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde şehirler arası seyahat sadece uçak, otobüs, tren, gemi gibi toplu ulaşım araçlarıyla yapılabilecek. Herhangi bir zorunlu hali bulunmayan kişiler de sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde bu araçlarla istedikleri zaman seyahat edebilecekler.

Ancak “zorunlu hal” sayılabilecek durumlarda özel araçla seyahate kısıtlama süresince izin verilebilecek. Genelgeye göre zorunlu hal sayılabilecek durumlar ise şöyle: Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup asıl ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan ve/veya daha önceden alınmış doktor randevusu/kontrolü olanlar ile kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için veya cenaze nakil işlemine refakat edecek olanlar.

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2021, 18:44

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner97

banner121

banner144

banner82

banner83