banner203

Antalya Müftüsünden 'yılbaşında kırmızının uğuru' açıklaması

Antalya Müftüsü Osman Artan, "Normal zamanlarda renkli giyinmenin bir mahsuru yok. Ama bunu yılbaşında bir uğura inanarak, böyle şeyler hediye edilmesi ya da yapılması dinen uygun değildir" dedi.

Antalya Müftüsünden 'yılbaşında kırmızının uğuru' açıklaması
Antalya Müftüsü Osman Artan, 2018 yılı hac kayıtları hakkında bilgi vermek amacıyla basın toplantısı düzenledi. Müftülük binasında düzenlenen toplantıda konuşan Artan, ilk defa hacca gitmek isteyenlerin müracaatlarının 21-29 Aralık 2017 tarihleri arasında yapılacağını duyurdu. Artan, bu gruba mensup kişilerin ilgili bankalara 20 lira yatırdıktan sonra müracaatlarını, “//hac.diyanet.gov.tr” ile il ve ilçe müftülüklerine yapabileceklerini bildirdi. Artan, geçtiğimiz yıllarda kurada hac görevi çıkmayanların bu sene tekrar ön kayıt yaptırmaları gerekmediği kayıtların otomatik yenilendiğini kaydetti.
Antalya'da 39 bin kişinin ülke genelinde ise yaklaşık 2 milyon kişinin hac beklediğini belirtti.
Talep edenlerin belirli şartları yerine getirmeleri halinde hacca gidebileceklerini ifade eden Osman Artan, "Ebeveynler istemeleri halinde 0-6 yaş arası çocuklarını hacca götürebilecek, 7-12 yaş arası ise götürülmeyecektir. Önceki yıllarda hacca gidenlerin müracaatı kabul edilmeyecek" dedi.

"Yılbaşı kutlamak caiz değildir"

Yılbaşı kutlamasının İslam dininin adetlerinden olmadığının altını çizen Artan, "Dışarıdan bize gelmiştir. Hoş karşılanan bir şey değildir. Yılbaşı sadece takvimin başlangıcı ve bitişidir. Hesap görmemiz lazım. Bir Müslüman olarak 2017 yılı içinde yaptıklarımızı değerlendirmeliyiz. İçki, kumar veya buna benzer dinimizin yasakladığı biçimde yılbaşını kutlamak dinen caiz değildir" diye konuştu.

Artan, Milli Piyango başta olmak üzere tüm şans oyunlarının haram olduğunu vurguladı.

"Dinen uygun değildir"

"Yılbaşında kırmızı giyinmek caiz midir?" sorusuna Artan, "Giyimler üzerinde herhangi bir şekilde dinimizin koyduğu renkler üzerinde bir rezerv yok. Çocuklara giydirilen renklerin çocukların karakterine tesir ettiği söylenir. Kızlara pembe, kırmızı giydirilir, erkek çocuklara bu renk giydirilmez. Bunların çocukların oluşacak olan karakterlerine tesir edermiş psikologların söyledikleri. Bunun dışında insanların kendisine yakışanı dini kurallar içinde bu çerçevede bir bayanın örtünme şekli, erkeğin nerelerinin kapalı olacağı bellidir. Bunlara uymak şartıyla herhangi bir mahsur yoktur. Ama bunu yılbaşında bir uğura inanarak, böyle şeyler hediye edilmesi ya da yapılması dinen uygun değildir. Zaten yılbaşında böyle şeylere de dinin uygun görülmediği şeylere müsaade edilmiyor. Burada niyet çok önemli. Normal zamanlarda bir insan istediği şeyi yapar ama yıl başında sadece bu Hristiyan adetini yerine getirmek için böyle bir şey yapıyorsa bu da hoş karşılanmaz. Normal zamanlarda giyinmenin renklerde bir mahsuru yok. Ama sadece bu adet olarak Hristiyanlarda Avrupa’da var. Yılbaşına mahsus olmak üzere o adeti yerine getirmek için böyle bir ey yapılıyorsa, ’onlara benzemeyin’ hadisi vardır peygamberimizin. Onun için hoş karşılanmamıştır" cevabını verdi.

"Kaçak elektrikle ısınan suyla abdest almak"

"Kaçak elektrikle abdest almak günah mıdır?" şeklindeki soruya Artan şu cevabı verdi: 
"Kaçak elektrikle ısınan sudan abdest almak dinen uygun değildir, günahtır. Hırsızlık yapıyorsun o zaman günaha giriyorsun. Abdest ayrı bir şey hırsızlık ayrı bir şey. Kaçak elektrikle alınan bir şey hırsızlık yapılan bir şeyle abdest alma gibidir."

Güncelleme Tarihi: 21 Aralık 2017, 12:25

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner97

banner121

banner82

banner83