banner203

İşsiz annelere İŞKUR'dan müjde geldi!

İŞKUR, kadın istihdamının yükseltilmesi amacıyla İşbaşı Eğitim Programları’na katılım sağlayan annelere, günlük 77 lira 70 kuruş cep harçlığı ve aylık 400 lira çocuk bakım yardımı sağlıyor.

İşsiz annelere İŞKUR'dan müjde geldi!

Çocuğu olan kadınların iş hayatına devam etmesini teşvik etmek amacıyla birçok destek verilmeye devam ediyor. Bu kapsamda da işsizliğin engellenmesi ve kadın istihdamının yükseltilmesi amacıyla en büyük destek Türkiye İş Kurumu (İŞKUR)’dan sağlanıyor.

GÜNLÜK ÖDEME

İşsiz çocuklu annelerin sanayi sektöründeki mesleklerde gerçekleştirilen İşbaşı Eğitim Programları’na katılmaları halinde, İŞKUR kendilerine, günlük 77 lira 70 kuruş ödeme veriyor. Bu programlara katılıp hem iş tecrübesi elde eden hem de cep harçlığı kazanan kadınların elde edeceği kazanç, 26 gün üzerinden hesaplanıyor. Bu doğrultuda bir aylık programın sonunda işsiz anneler 2 bin 20 lira ödeme alıyor.

ÇOCUK BAKIM DESTEĞİ

Sanayi sektöründeki işbaşı eğitim programına katılım sağlayan annelere, cep harçlığından hariç 2-5 yaş arası çocukları için, program süresince aylık 400 lira bakım desteği sağlanıyor. Örneğin, imalat sanayiindeki işbaşı eğitim programına katılan bir anne, 2019 senesinde 6 ay boyunca aylık 2 bin 20 TL harçlık ve 400 TL bakım desteğiyle beraber toplam 2 bin 420 lira kazanacak.

banner111

6 AY SÜRÜYOR

İşsizlerin mesleki yeterliliklerini ilerletmeleri ve tecrübe kazanmalarını sağlamayı hedefleyen işbaşı eğitim programları, çalışanların işgücü piyasasında kendilerini tanıtmaları bakımından da önemli bir fırsat veriyor. İşbaşı eğitim programı, bilişim ve imalat sektörlerindeki işyeri ve mesleklerde 6 ay, diğer sektörlerde ise 3 ay sürüyor.

NASIL BAŞVURULACAK?

Bu fırsattan faydalanmak isteyen annelerin, sanayi sektöründeki mesleki eğitim kurslarına ve imalat sektöründeki işbaşı eğitim programlarına katılım sağlamaları gerekiyor.

Başvuru için çocuklarının kimlikleriyle, kreş ve gündüz bakımevi faturası ve talep edilen belgelerle beraber kurs programı düzenleyen Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü’ne ya da hizmet merkezlerine başvuru yapılıyor.

Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2019, 10:06

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner84

banner97

banner121

banner82

banner83