İşte Alanya'da şiddete uğrayan kadınlar başvuracakları noktalar

Alanya İlçe Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik (TDP) Büro Amirliği kadına yönelik şiddete uğrayanların nerelere başvuru yapabileceğini paylaştı.

İşte Alanya'da şiddete uğrayan kadınlar başvuracakları noktalar

Kadına yönelik şiddetin kadınlara, yalnızca kadın oldukları için uygulanan veya kadınları etkileyen, cinsiyete dayalı bir ayrımcılıkla kadının insan hakları ihlaline yol açan her türlü tutum ve davranış olduğunu belirten TDP Büro Amirliği, şiddete karşı başvurulabilecek yerleri şöyle sıraladı:

1. POLİS MERKEZLERİ VE JANDARMA KARAKOLLARI

banner111

Mağdur veya şiddete uğrama tehlikesi altında bulunanlar, bulundukları yerin yakınındaki polise veya jandarma karakoluna başvurarak şikayette bulunabilir. Polis veya jandarma, derhal tedbir alınması gereken durumlarda önleyici ve koruyucu tedbirleri alır, diğer durumlarda cumhuriyet savcılığına yönlendirir.

2. CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI

Şiddete uğrayan veya uğrama tehlikesi altında bulunan kişiler, adliyede cumhuriyet savcılığına da başvurarak şikayette bulunabilir ve gerekli tedbirlerin alınmasını isteyebilir.

3. AİLE MAHKEMESİ HÂKİMLİĞİ

Mağdur veya şiddete uğrama riski olanlar, bulundukları ilin Aile Mahkemesi hâkimine giderek, şiddeti önlemeye yönelik tedbirleri ve koruyucu tedbirlerin alınmasını isteyebilir. Aile mahkemesinin bulunmadığı yerlerde, Asliye Hukuk Mahkemesi hâkimine başvuruda bulunulabilir. Hâkim gerekli olan önleyici ve koruyucu tedbirlere karar verir.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner97

banner121

banner82

banner83