Özcan’dan 'Uyutulmamalı, kısırlaştırmamalı' çağrısı

Özcan’dan 'Uyutulmamalı, kısırlaştırmamalı' çağrısı

Alanya Kent Konseyi Nurhan Özcan Başkanlığında yaptığı toplantıda önemli bir çağrıda bulundu. Alanya Kent Konseyi Başkan Nurhan Özcan “Sokak hayvanları başta köpekler olmak üzere yeni kanun teklifinde belli bir süre sonra toplanılan hayvanların uyutulması düşünülmektedir. Bu vicdanlara sığamayacak bir düzenlemedir. Ulusal bir kısırlaştırma seferberliği başlatılmalıdır. Yerel Yönetimlere burada büyük bir görev düşmektedir. Bilindiği üzere Hayvanları Koruma Kanunu ve Türk Ceza Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile nüfusu 25 binin üstündeki tüm belediyelere hayvan bakımevi kurma zorunluluğu getirilmiştir. 7332 sayılı kanuna göre nüfusu 75 binin üzerinde olan belediyelerin 31 Aralık 2022’ye kadar sokak hayvanları için bakımevi kurma zorunlu vardır.

Müşahede yerlerinde kısırlaştırılan, aşılanan ve rehabilite edilen hayvanların kaydedildikten sonra öncelikle alındıkları ortama bırakılmalarını” esas alan geçici rehabilitasyon ve bakım merkezlerinin yasal olarak kurulma zorunluluğu varken, 2023 yılı verilerinde Türkiye’deki 1390 belediyenin sadece 237’sinde bakımevinin olduğunu görmekteyiz. Zaten Barınak dediğimiz yerler kanuna göre hayvan hastanesi görevi görmesi gereken bakımevleridir. Buradan Alanya Belediye’mize de sesleniyoruz. Turizm şehri olan dünya kentimize yakışacak bir biçimde bir an önce kısırlaştırma işlemlerini hızlandırmalıyız. Hayvan dostu bir şehir vizyonu ile bu sorunu hep birlikte ortadan kaldırmalıyız. 

Bu sorun hayvanların canına kıyarak, uyutarak değil kısırlaştırıp rehabilite ederek, takip sistemiyle Tarım Bakanlığı’na bağlı tarım il müdürlüklerinin düzenli aşılama, belediyelerin de kısırlaştırma ile 2-3 yıl içerisinde çözüme kavuşacaktır. Zaten sokakta yaşayan hayvanların yaşam süresi çok kısadır. Kısırlaştırma seferberliği ile popülasyonu azalttığımızda sorun kendiliğinden ortadan kalkacaktır. Uyutma yaşat diyoruz.” Dedi. 

PAZAR GÜNÜ ANTAL’YADA HAYVAN HAKLARI SAVUNCULARI BİR ARAYA GELECEK

Türkiye’nin dört bir yanında kanun teklifine karşı eylemler yapılacak. Antalya’da ise 2 Haziran Pazar Günü saat 16:00’da Antalya’daki Attalos Heykeli ve Saat Kulesi’nde büyük bir eylem yapılacak. Hayvan hakları savunucuları için Alanya’dan ücretsiz otobüs kalkacaktır. Katılacak olan vatandaşların 05072455805 telefon numarasına ulaşması gerekmektedir. Otobüs kalkış yerleri ve saatleri;

- Alanyum: 11:30

banner111

- Eski Devlet Hastanesi Kavşağı: 11:35

- Hacet Meydanı: 11:40

- Başkent Hastanesi: 11:50

- Hal Kavşağı Çıtırım: 12:00

- Otobüs Durağı: 12:05

- Konaklı Saat Kulesi: 12:15

- Avsallar: 12:30

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner97

banner82

banner83