'Silifke ve Erdemli'de kimse bunların ne işi var burda demiyor'

ALTAV ve ALTİD Yönetim Kurulu Üyesi Şükrü Cimrin, basında ve sosyal medyada tartışma yaratan Alanya'daki yerli tatilci manzarasıyla ilgili bir açıklama yaptı.

'Silifke ve Erdemli'de kimse bunların ne işi var burda demiyor'

Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) ve Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Yönetim Kurulu Üyesi Şükrü Cimrin sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada "Bayram tatilinde aylardır salgın nedeniyle evlerine kapanan seyahat edemeyen Türk halkının sahillere akın edeceği belliydi.

Ben de kendi adıma küçük bir seyahate çıktım. Araba ile Anamur Silifke ve Erdemli'den geçerken özellikle Silifke ve Erdemli'deki insan yoğunluğunu hiç abartmadan söylüyorum en son Çin'de gördüğümü hatırlıyorum. Her yer insan doluydu. Sahiller, yol kenarları, tüm cafe ve restoranlar. Şehir merkezlerinde normalde 10 dakikada geçilecek mesafeyi 40 dakikada gecebildim araç yoğunluğundan dolayı. Plakanın yurtiçi yurtdıșı her türlüsü.

Sosyal medyada ya da basında şu ana kadar bir tek Silifkeli ya da Erdemlili'nin bu adamların burada ne işi var diye veryansın ettiğini görmedim. Bunda ana sebep bizim gibi charter uçaklarıyla 200 kişi 200 kişi uçaklardan inip otobüslerle otellerin önüne servis edilen yabancı misafirleri yok. Gelen kapi misafirlerinin kıymetini biliyorlar ve yollarını gözlüyorlar. Aylardır tüm mekanlar kapalı şu anda iş yapmaya başladılar. Dere kütük getirmeye başladı. Biz ise şu pazar açıldı ama keşke öbürü açılsaydı onun misafiri daha kaliteli tartışması yapıyoruz.

En önemli sorunumuz herșeyden çok fazla var ve bu çoklar arası rekabet emeğimizi ve fiyatımızı aşağı çekiyor. Her şeyi yedire yedire ve fiyatını yükselte yükselte yapabilsek daha az çalışıp daha mutlu olacağız. Ve yaşam kalitemiz ve her türlü etkileşimimiz daha yüksek olacak.

Bu bayramda akın olacağı ve vatandaşlarımızın ülkenin dört bir yanından sahillere geleceği belliydi.

Bir de şuradan bakın. Hayatında denizi ilk kez Alanya'da gören yüzlerce çocuk hatta yetişkin var. Kimseye pasaport kimlik soramayız. Ama gelenlerin davranış ya da kalış şekillerine yön verebiliriz. Alınacak kararlara bakar. Ya da bayramlarda arada bir böyle şeyler oluyor çekeriz geçer gider deriz.

banner111

Kişisel olarak gelen bir ailenin otelde kalmayıp arabasında kalması beni rahatsız etmiyor. Ama çöpünü bırakması canımı sıkıyor. Üç kişilik erkek arkadaş grubunun usturuplu bir şekilde efendice tatil yapmaları ve eğlenmeleri beni hiç rahatsız etmiyor bilakis gençliğe dair ümit veriyor. Ama falanca plakalı arabanın içinde 3 arkadaş sabah 3'de Atatürk Caddesinde İskeleden otellerine yürüyen turist kızların yanında arabayla defalarca durup bırakalım vs diyerek tacizi ki defalarca bu görüntülere şahit oldum insanı isyan ettiriyor.

Ayrıca bu paylaşılan ve aklımın almadığı Alanya'da yaşayanlar tarafından paylaşılan görüntüler, canla başla çalışan kolluk kuvvetleri ilgili Belediye birimlerinin de motivasyonunu kırıyor. Bu bayram Alanya'da yaşanan kalabalığın yaşanmadığı bir sahil beldesi yok. Ki alıştığımız normal bir sezonda oteller ağırlıklı olarak Avrupa ve Rus turistler tarafından dolduğundan bu yıl daha istisnai bir yıl oldu. Hem araç hem bayram tatilcisi sayısı olması gerekenin çok üstüne çıktı.

Tatil herkesin hakkıdır ve ihtiyacıdır ama tatilci gibi davranmak şartıyla." dedi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner97

banner121

banner82

banner83