Tarsus-langen Arasında Kleopatra Dostluk Kapısı

Mersin’in Tarsus ilçesinin Almanya'dan kardeş şehri olan Langen'de, iki bölge arasında 22 yılda gelişen olumlu ilişkileri simgelemek amacıyla tasarlanan "Kleopatra Dostluk Kapısı" inşaatı hızla ilerliyor.Tamamen bağış ve iki kent halkının...

Tarsus-langen Arasında Kleopatra Dostluk Kapısı
Mersin’in Tarsus ilçesinin Almanya'dan kardeş şehri olan Langen'de, iki bölge arasında 22 yılda gelişen olumlu ilişkileri simgelemek amacıyla tasarlanan "Kleopatra Dostluk Kapısı" inşaatı hızla ilerliyor.

Tamamen bağış ve iki kent halkının desteğiyle yapılan bu özel mimari projede duvar örgü işlerinde, Tarsus Belediyesi adına Tarsuslu ustalar Ahmet Aydın, Salim Balyemez ve Birol Tosun görev alıyor.

15 Nisan'da inşaat alanında görevi Alman ustalardan devralacak olan Tarsuslu örgücülerin, 3 hafta içinde kaplama işini bitirmesi bekleniyor. Ardından da kapının çevre düzenlenmesi yapılacak.

Projeyi Tarsus adına Almanya'da yönlendiren Tarsuslu Gazeteci-Yazar Mehmet Canbolat'ın verdiği bilgiye göre, iki kentin kardeşliğini simgelemek üzere hazırlanan ve gelecek kuşaklar bağlamında önemli bir mesaj olarak yorumlanan Kleopatra Dostluk Kapısı'nın açılışı, kapsamlı bir kültür programı ile 18 Mayıs Cumartesi günü yapılacak.

Kleopatra ile Antonyus'un Tarsus'taki ilk buluşması, Tarsus Parkı'nın bulunduğu meydanda ve otantik bir senaryo ile canlandırılacak ve Tarsus Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Langen Belediye Başkanı Frieder Gebhardt kurdelayı, bu iki tarihi şahsiyet ve İspanya, Fransa, İngiltere'den konuk başkanlarla birlikte kesecek.

Bu kapsamda Tarsus'tan 10 kişilik bir heyet de 4 gün sürecek kardeş kentler buluşmasında Langen'e konuk olacak.

Kuzey Kıbrıs Doğu Akdeniz Üniversitesi Türk Halk Dansları Topluluğu'nun gösterileri, Türk Alman müzik gruplarının sunumlarıyla renklenecek olan bu tarihi doku bittiğinde, Almanya'da bir ilk de yaşanmış olacak.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner97

banner121

banner82

banner83