Metabolik hızı arttırmanın yolları

Kışın son demlerini yaşadığımız şu günler de bittikten sonrası önümüz bahar. Yani artık üzerimizdeki kalın, kat kat giydiğimiz giysileri de bir kenara bırakmaya başlayacağız.Bu da demek oluyor ki fazlalıklarımızı saklayacak bir kaçış noktamız birkaç ay sonra kalmayacak.Yaza daha fit girmek ve fazla kilolarından kurtulmak isteyenler için en ideal zaman; içinde bulunduğumuz aylardır.

Psikolojik olarak hepimiz artık yazın gelmesini bekliyoruz peki metabolizmamız buna hazır mı?
Metabolizma hızı, organların çalışması vücudun gün boyunca ihtiyaç duyduğu minimum enerji değeridir.Metabolizma hızı yüksek olanlar düşük olanlara göre gün içinde daha fazla kalori yakar ve bu özellikle kilo verme döneminde önem kazanır. Vücutta ne kadar fazla kas varsa, metabolik hız da o kadar yüksek, yani yağ yakma yeteneği o kadar iyi demektir. Öte yandan, vücuttaki kas kütlesi azaldıkça yağları yakma güçleşir. Karında, bel çevresinde, üst bacaklardaki yağlanma, gün geçtikçe artar.
Metabolizmayı hızlandıran besinler ile gün içinde dinlenir halde yaktığınız kalori miktarını artırarak kilo vermek için avantaj sağlayabilirsiniz.
Metabolizmayı hızlandırmak için birkaç püf nokta :
Kahvaltıyla güne başlayın : Kahvaltıyı ne zaman yaparsak metabolizmamız da o zaman uyanmış oluyor aslında.Her gün düzenli kahvaltı yapmak metabolik hızı %15-20 oranında arttırmış oluyoruz.

Öğün atlamayın : Gün içerisinde sık sık ve yeterli miktarda beslenme metabolizma hızını artırmaktadır.Uzun süren açlık durumlarında ve öğün atlandığı zaman besinler yağ olarak depo edilir. Bunu önlemenin yolu ise günde 3 ana ve 2-3 kere ara öğün yapmaktır.
Yemeklerde baharat kullanın : Yemeklerde kullanacağınız baharatlar ile hem yemeğin lezzetini hem metabolizma hızını artırmış olursunuz.

Bol bol su tüketin : Hergün içeceğiniz en az 10-12 bardak su metabolizmanızı hızlanmasını sağlarken, su tüketiminin oldukça az olması metabolizma hızını düşürmekte ve kilo vermede güçlük çıkarmaktadır.Eğer su içmekten çok hoşlanmıyorsanız içeceğiniz suya limon ve salatalık dilimleri ve nane yapraklarıyla bir aroma oluşturabilirsiniz.
Ara öğünlerde Yeşilçay : içeriğinde bulanan kafeinin yanı sıra vücut sıcaklığını yükselterek metabolizmayı hızlandıran ‘fenol’ adı verilen bileşikleri içermektedir.Antioksidan deposu olan yeşilçay, metabolizmayı hızlandırıp, yağ yakımını arttırmakta ve yaşlanmayı geciktirmektedir.Taze yeşilçay demleyerek, sıcak veya soğuk şekilde 2-3 fincan kadar tüketebilirsiniz.İçerisine kabuk tarçın ve limon ile seveceğiniz bir aroma oluşturabilirsiniz.Yanında tüketeceğiniz 2 tane ceviz içiyle ideal bir ara öğün sağlamış olursunuz.
Saat gece 10 dan sonra buzdolabınızı açmamaya çalışın.Yeterli bir uyku için yatmadan 2-3 saat öncesine kadar bir şeyler tüketilmemelidir.Kilo yönetiminde düzenli uyumanın önemli olduğunu unutmayalım.
Beslenmenizde kalsiyumu artırın.Kalsiyumun yağ yakımı üzerinde olumlu etkileri vardır.Bu nedenle günlük beslenmede süt, yoğurt, peynir, badem, brokoli, kabak , yeşil biber gibi besileri tüketmeye özen gösterelim.
Düzenli fiziksel aktivite şart! Gün içerisinde ne kadar fazla hareket edersek o kadar çok kalori yakmış oluruz.Yeterli ve dengeli bir beslenme planıyla beraber egzersizi alışkanlık haline getirmeliyiz.Unutmayın hergün en az 30-60 dakika yapılan egzersiz önce size sağlıklı bir vücut sunar ve beraberinde bir çok hastalıktan korunmak için bir kalkan olur.
Yolu sağlıklı beslenmeden geçen herkese sağlıklı günler dilerim.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

banner97

banner121

banner82

banner83