banner203

Antalya ve Alanya için ittifak senaryolarını yazdılar

Sabah Gazetesi Yazarı Mahmut Övür ve Habertürk Yazarı Muharrem Sarıkaya bugün köşelerini Antalya siyasetine ayırdı. Övür, Antalya’da 5’nci partinin Süleymancılar olduğunu yazarken, Sarıkaya İyi Parti’nin Antalya’daki ısrarını yazdı.

Antalya ve Alanya için ittifak senaryolarını yazdılar
 Sabah Yazarı Mahmut Övür’ün yazısı:

Yerel seçimlerin kaderi artık ittifaklara bağlı... Bundan hiçbir partinin kaçamayacağı anlaşıldı. AK Parti- MHP ya da CHP, İP ve HDP üzerinden yürüyen bu ittifakların nasıl şekilleneceği önemli. Bu konuda Cumhur İttifakı'nın bir adım önde olduğu açık ama orada da henüz netleşmiş bir durum yok.

En son Başkan Erdoğan'ın MHP'yle ittifak konusunda yaptığı şu açıklama yol haritasının nasıl şekilleneceğinin işareti oldu: "Karşılıklı jestlerimiz olacak." Şimdi o jestlerin nasıl olacağı hesabı yapılıyor. Bu açıklama doğal olarak iki partideki havayı bir anda değişirdi. Bunu sıcağı sıcağına Antalya'da gördük. Antalya, aslında kamuoyunda tartışılan İstanbul, Ankara veya Mersin gibi illerden çok daha ittifaka ihtiyacı olan bir şehir... Bu şehirde ittifakı kim gerçekleştirirse seçimi o alır. Bu yüzden kimse işi sürecin seyrine bırakmak istemiyor.

Ancak mesele kimin şanslı olduğunda ve kimin ilk adımı attığında... Rakamlara ve şehrin havasına bakıldığında "Cumhur İttifakı" daha şanslı görünüyor. Hem bölgede güçlü iki parti bir araya geliyor hem de bu partilerin arkasında olduğu ve adı şehirle özdeşleşen, farklı toplumsal kesimlere dokunabilen Menderes Türel gerçeği var.
Buna son 5 yılda Antalya'ya yapılan 11 milyar TL'yi aşmış yatırımları da eklemek gerekiyor. Ayrıca turizmin başkenti Antalya, bu yıl 14 milyona ulaşması beklenen turist sayısıyla da rekora koşuyor.

Şimdi cevabı aranan soru şu: Antalya yeni bir isim mi deneyecek yoksa yakalanan bu temponun sürmesini mi isteyecek? Bu sorunun cevabı da halktan çok, süreci doğru yönetecek iki partinin yetkililerine ve o iki partinin şehir yöneticilerinin uyumuna bağlı.
AK Parti'nin büyükşehir adayı Menderes Türel konusunda MHP cenahında bir sorun yok. MHP'lilerin derdi, kendi kitlelerini motive etmek için aralarında Alanya ve Korkuteli'nin de olduğu 4 ilçeyi almak. Sayı kaç olur bilemem ama Antalyalı AK Partililer şu kararla karşı karşıya; "Antalya'yı kazanmak mı birkaç ilçeyi ittifak ortağına vermek mi?" daha önemli...
Aynı soruyla rakip ittifak da karşı karşıya... CHP, İyi Parti ilişkisi bu açıdan çok daha sorunlu. Çünkü İP'in Antalya'da aldığı oy hayli yüksek; yüzde 17 gibi. İP, o oy üzerinden pazarlık yapıyor ama o oyu şu anda koruduğu da söylenemez. Son anketlerde İP'in oyunun yüzde 10'lara düştüğü görülüyor. Bu da CHPİP pazarlığının daha zorlu geçeceğini gösteriyor. Tabii seçimlerin yerel özelliğini de göz ardı etmemek gerekiyor. Tanınmışlık, şehre hizmet oy vermede önemli etken.

Antalya'da AK Parti'ye oy verdiğini söyleyen bir esnaf şöyle diyor: "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ve Devlet Bey'in mesajı doğru algılansa ve gereği yöneticilerce yerine getirilse sorunsuz bir seçim yaşarız. Yapılması gereken tek şey var; biraz fedakârlık..."  

Antalya'nın 5'inci partisi Süleymancılar
 
Antalya'da AK Parti yüzde 34'le birinci parti, Onu yüzde 29'la CHP, yüzde 17 ile İyi Parti, yüzde 10'la MHP ve yüzde 7 ile HDP izliyor. Ama bunların dışında adı parti olmayan ama bir parti gibi çalışan bir tarikat var; Süleymancılar... Kiminle konuşsak, her seçimde sms'lerle yönlendirme yapan, kapı kapı dolaşarak bir partiden daha aktif çalışan Süleymancılardan söz ediyor. Neredeyse Antalya'nın 5'inci partisi... Gerçi İP'in üstü kazındığında altından onlar çıkar ama yine de böyle bir gerçek var ve siyaseti etkiliyor. Türkiye'de tarikat-siyaset ilişkisi şeffaflaşmadığı sürece de bu etki devam edecek..

Sarıkaya; İYİ Parti Antalya'da ısrarlı

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, İYİ Parti ile CHP arasında bir tartışma yaşandığını iddia etti. Sarıkaya, "İlk görüşmede Balıkesir'in kapsam içinde olduğunu, ancak kendilerine haber vermeden CHP'nin adayını açıkladığını belirten İYİ Parti'nin etkin ismi, 'Bu can sıkıntısı yarattı' dedi" ifadesini kullandı.

Muharrem Sarıkaya, "İYİ Parti: Ankara, Antalya'yı isterim; CHP: Denizli, Manisa, Trabzon'u verelim" başlığıyla yayımlanan yazısında "CHP ile İYİ Parti arasında devam eden müzakereler, Cumhur İttifakı’nın yereldeki ittifak görüşmesi öncesi başlamış ve yol alınmıştı" hatırlatmasında bulundu.

Sözlerine "Ancak Cumhur İttifakı yerelde işbirliğine ara verip, müzakerelere tekrar başlayıp son aşamasına gelmiş olmasına karşılık, aynı durumun CHP-İYİ Parti arasındaki müzakerede sağlandığını söylemek zor. Buna neden de İYİ Parti’nin beklentileri ile CHP’nin bu taleplerin bazılarına karşı gönülsüzlüğü" diye devam eden Sarıkaya, şunları kaydetti:

— İki parti arasında kriz olduğu söylenemez ancak, görünen pürüzün nedeni tek büyükşehirde, Ankara’ya dayanıyor… İYİ Parti, “Madem İstanbul, İzmir, Adana, Mersin gibi büyük illeri terk ediyoruz, o zaman iki büyükşehir de bize kalsın; Ankara ve Antalya’da ısrarımız var” diyor. Son görüşmeden bu yana CHP’den Bülent Tezcan ile İYİ Parti’den Koray Aydın tekrar bir araya gelmemiş olsa da başka kanallardan devam eden görüş alışverişi müzakere masasına oturmayı tıkıyor. İYİ Parti, Antalya’yı aşılmaz görmemekle birlikte Ankara konusundaki ısrarını devam ettiriyor.

— Hatta biraz da sitem ediyor; Balıkesir’de CHP’nin aday çıkarmış olmasını da gerekçesi yapıyor. İlk görüşmede Balıkesir’in kapsam içinde olduğunu, ancak kendilerine haber vermeden CHP’nin Büyükşehir adayını açıkladığını belirten İYİ Parti’nin etkin ismi, “Bu can sıkıntısı yarattı” dedi. Bu noktada da durmadı, “CHP kadrosu ve Kılıçdaroğlu’nun iyi niyetli bir yaklaşım içinde olduğunu biliyoruz, zaten onu görmesek çoktan bu süreç noktalanırdı” yaklaşımının partiye hakim olduğunu belirtip ekledi: “CHP’den yükselen ve bizi istiskal eden (soğuk davranışla dışlayan) açıklamalar var; rahatsızlık yaratıyor. Ama CHP yönetiminin bu bakışta olduğunu sanmıyorum.” İYİ Parti’nin iddiası, “MHP aday çıkarmadığı için AK Parti’ye oy vermekten kaçan milliyetçi muhafazakar seçmenin CHP amblemine de oy vermeyeceği” yönünde… Bundan dolayı Mansur Yavaş üzerinde mutabakat sağlanıp, İYİ Parti’den aday gösterilmesinin daha yararlı olacağını ileri sürüyor.

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2018, 09:55

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner84

banner97

banner121

banner82

banner83