'Gübreye KDV çiftçiye üretimi bıraktırır'

'Gübreye KDV çiftçiye üretimi bıraktırır'

Cumhuriyet Halk Partisi Alanya İlçe Başkanı Bülent Kandemir, tarımsal üreticinin temel girdilerinden kimyevi gübre ticaretine KDV istisnasının sona erdirilmesine ilişkin hazırlığa tepki gösterdi. Kandemir, teklifin yasalaşması durumunda, üreticinin nerdeyse üretim yapamaz hale geleceğini belirtti.


‘KİMYEVİ GÜBRE VE YEM TİCARETİNDE KDV İSTİSNAYDI’
CHP Alanya İlçe Başkanı Bülent Kandemir, 2016 yılında yapılan yasal düzenlemeyle yem ve gübrede KDV’nin sıfıra indirildiğine değinerek, “Yemde yüzde 10, gübrede yüzde 20 KDV uygulanması durumunda, KDV mükellefi olmayan çiftçilere söz konu KDV tutarları doğrudan maliyet artışı olarak yansıyacaktır ve üreticimiz üretim maliyetlerini karşılayamaz hale gelecektir. Zaten, ürettiği ürünün fiyatını belirleyemeyen, bu nedenle komisyoncu, depocu, tüccar grubunun insafına terkedilmiş olan çiftçiler, üretimden kaçınmanın yollarını arayacaktır. Bu da tarımsal üretimde düşüşe ve gıda fiyatlarında artışa neden olacaktır” dedi.

banner111

CHP Alanya İlçe Başkanı Bülent Kandemir, başta Tarım ve Orman Bakanı Sayın İbrahim Yumaklı ile Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek’e çağrıda bulunarak, yem ve gübreye KDV istisnasının devam ettirilmesini istedi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner97

banner82

banner83