Toklu'dan 12 Mart açıklaması

Toklu'dan 12 Mart açıklaması
AK Parti Alanya İlçe Başkanı Mustafa Toklu, 12 Mart İstiklal Marşı’nın kabulünün 100’üncü yılına özel bir açıklama yaptı.

Toklu, “Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın” dedi. 12 Mart 1921 tarihinde 724 şiir arasında Mehmet Akif Ersoy’un yazdığı İstiklal Marşı kabul edilmişti. İstiklal Marşının kabul edilişinin 100’üncü yılına özel açıklamada bulunan Başkan Toklu, “İstiklal Marşı bir Milletin bağımsızlık aşkının, imkânsızlıklar içerisinde gösterdiği büyük kahramanlığın, azim ve fedakârlıkla verilen kurtuluş mücadelesinin mısralara dökülmüş ifadesidir. Milli mücadele yıllarının en ateşli olduğu dönemde milletimizi ayağa kaldıracak, birlik ve beraberliğimizi pekiştirecek bir milli marş gereksinimi duyulmuş ve açılan yarışmayla 12 Mart 1921 günü, 724 şiir arasından İstiklal Marşı’mız seçilmiştir. Vatan şairimiz Mehmet Akif Ersoy İstiklal Marşı’mızla yüce milletimizin Kurtuluş Savaşında gösterdiği cansiperane mücadelesini, bağımsızlık aşkını, hür yaşama iradesini en parlak ve en güçlü şekilde ifade ederek, milletimizin cesaret, kahramanlık ve eşsiz mücadele azmini en güzel şekilde ölümsüzleştirmiştir” diye konuştu.

Toklu açıklamasına şu şekilde devam etti: “Bizler de bu şanlı ecdadın torunları, bu yüce Milletin fertleri olarak cennet vatanımızın her karış toprağında, ay yıldızlı bayrağımızı gururla dalgalandırmaya ve İstiklal Marşı’mızı dünyanın dört bir tarafında ortak duygu ve coşkularla okumaya son nefesimize kadar devam etme azim ve kararlılığındayız. İstiklâl Marşımızın Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabulünün 100. yıl dönümünde Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, vatan şairi Mehmet Akif Ersoy’u, aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyor, saygılarımı sunuyorum.” 

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2021, 22:54

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner97

banner121

banner144

banner82

banner83