Ramazan Bayramı'nda beslenme!!!

Ramazan ayında oruç tutanlar, tutmayanlar, diyet yapanlar, yapmayanlar bu konu hepinizi ilgilendiriyor. Bayramın gelmesine çok az bir zaman kala nasıl beslenmeliyiz diye düşünenler buyrun yazıya…

Ramazan ayı boyunca oruç tutanlar, beslenmesine dikkat edenler, ideal sağlıklı kilosunu korumak isteyenler elbette ki bayram hepimizi ilgilendiriyor. Bayram gezmeleri, tatiller ve davetler vücut düzeninde dengesizliklere yol açabilir ve sunulan enerji değeri yüksek besinler bizim için çok cazip görünebilir.Bayramı en sağlıklı ve hafif şekilde geçirmek için dikkat etmemiz gereken birkaç püf nokta vardır.

**Yavaşlayan metabolizmayı hızlandırmanın en temel kuralı ramazan boyunca iki ana öğün olarak yapılan beslenme düzenini 3 ana öğün ve 2-3 ara öğün olarak tekrar düzenlemektir.Öğünlerde her besin gruplarından yeteri kadar olmasına özen gösterelim ki tokluk hissini alıp diğer enerjisi bol besinleri minimum düzeyde tutalım.

**Ve tabi ki kahvaltı… Güne kahvaltıyla başlamanın metabolik hızı %15-20 oranında artırdığını biliyor muydunuz? Güne kahvaltıyla başlamak tüm gün süresince enerji ve ruh durumunuzu etkiler.Kahvaltıda mümkün mertebe kızartmalar ve hamur işlerine yer vermeyin. Bayram ziyaretlerinde geleneksel olarak tatlı ikramı olacağı için kahvaltıda şeker, bal, reçel gibi tatlı besinleri tüketmeyin.Haşlanmış yumurta, peynir, tam tahıllı ekmek, yeşillikler ve ceviz en ideal kahvaltıdır.

**İçerisinde bulunduğumuz mevsim dolayısıyla da vücuttan fazla miktarda sıvı kaybı olmaktadır.Vücutta dehidrasyonu önlemek için gün içinde 3 litre su içmeye çalışın. İçeriğinde şeker bulunan içecekler yerine şekersiz kompostolar hem daha sağlıklılar hem de iştahınızı dengede tutmaya yardımcı olurlar. Şeker eklenmemiş, sadece meyvenin kaynatılmasıyla yapılan komposto ve hoşafları tarçın ve karanfille aromalandırabilirsiniz ki bence bu şekilde şekere hiç ihtiyaç duymayacaksınız. Denemelisiniz bence.

**Malum halk dilinde ‘şeker bayramı’ olarak da bilinen bu bayramda elbetteki tatlısız olmaz.Peki hiç mi yemeyeceğiz? Tabi ki yenebilir fakat şerbetli tatlılar yerine meyve ve sütlü tatlılar bizim ilk tercihimiz olmalıdır.Miktarlarına dikkat!!!

**Ayrıca şekerli yiyeceklerin tüketimi insülini çok hızlı bir şekilde düşürüp tekrar acıkmaya neden olur. Bu yüzden tatlıyı yemek yedikten en az 2-3 saat sonra tüketmeye özen gösterin.

**Bayram ziyaretlerindeki tatlılara “hayır” diyebilmenin belki de en kolay yolu, ziyaretlere tok karnına gitmek. Çünkü hali hazırda aç olduğunuzda ikramları geri çevirmek çok daha zor oluyor. Et, balık, yoğurt gibi protein içerikli yiyecekler tokluk sürenizi uzatacağı için öğünlerinizde tercih edebilirsiniz. Ayrıca sebze, salata gibi posalı yiyecekler de hem tokluk sürenizi uzatıyor hem de sonrasında yediğiniz tatlının kana karışma hızını yavaşlatıp kan şekerinizi dengede tutmaya yardımcı olur.

**Sindirim sisteminin düzenli çalışması ve kabızlıktan korunmak için posa (lif) içeriği yüksek olan sebze, meyve ve kurubaklagilleri özellikle tüketmeye çaışalım. Posa içeriği yüksek olan bu besinler aynı zamanda kan şekerinin hızla yükselmesini de engellemektedir.

**Bayramlarda tatlı, sarma/dolma ve börek üçlüsünün bir arada ikram edildiği evler fazlasıyla çok. Benim denk geldiğimde çok oluyor.Ne yazık ki bu 3 yiyecek de şeker, pirinç ve un içerikleri nedeniyle basit karbonhidrat barındırıyorlar. Tek seferde çbu kadar fazla miktarda alımlar kan şekerini ve insülini çok fazla yükselttiği için hem tekrar acıkmanıza hem de hızlı kilo artışlarına yol açıyor .O nedenle mümkün mertebe sadece bir tanesini ya da yarım yarım olarak iki tanesini tercih edin.

**Ve tabi son olarak da egzersiz. Bayram günleri aynı zamanda tatil günleridir.işten veya okuldan spor yapmaya fırsat bulamayanlar, en azından bayram kaçamaklarınızı dengelemek için bu 3 gün süresince günde en az bir saat tempolu yürüyüş vücudunuza yapacağınız en güzel davranıştır.

**Diyabetliler, yüksek tansiyon problemi olanlar, kalp hastaları ve özel beslenme tedavisi uygulayanlar tedavilerini olumsuz etkileyecek besinlerin tüketimine dikkat etmelidirler.

**Her bayram söylediğim gibi bayramda ikramlıklarınız şeker yerine kuru meyvelerden oluşan bir tabak olabilir.

Herkese bolluk, bereket içinde sağlıklı ve mutlu bayramlar.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

banner97

banner82

banner83