banner203

Alanyalılar dikkat! Bu hastalık ilk sırada yer alıyor

Alanyalılar dikkat! Bu hastalık ilk sırada yer alıyor
17 Mayıs Dünya Hipertansiyon Günü kapsamında önemli açıklamalarda bulunan ALKÜ Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Şakir Özgür Keşkek, hipertansiyon hastalığının önlenebilir ölümler arasında ilk sırada yer aldığına dikkati çekti. Doç. Dr. Keşkek özellikle pandemi süresince tansiyon hastalarının daha dikkatli olması gerektiğinin de altını çizdi.

Hipertansiyonun Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre önlenebilir ölümler arasında 1. sırada yer aldığını belirten Doç. Dr. Şakir Özgür Keşkek, “Hipertansiyon; kan dolaşımı için damarlarımızda gerekli olan kan basıncının olması gereken düzeyden fazla olmasıdır. Toplumdaki sıklığı yüzde 35 civarında olup bu oran yaşla birlikte artmaktadır. Yüksek kan basıncının birçok nedeni olabilir. Bunları; genetik geçiş, cinsiyet, şeker hastalığı, kilo fazlalığı, sigara ve alkol kullanımı, stres, yetersiz fiziksel aktivite, aşırı tuz kullanımı, sağlıksız beslenme, düzensiz uyku, bazı ilaçlar ve yaşlılık olarak sıralayabiliriz.


HİPERTANSİYON BELİRTİLERİ NELERDİR?
Hastalığın en sık belirtileri; baş dönmesi, baş ağrısı, mide bulantısı, kulak çınlaması, nefes darlığı, çift veya bulanık görme, burun kanaması, düzensiz kalp atışlarıdır. Hipertansiyon tehlikeli bir hastalıktır. Eğer tanı veya tedavi gecikirse sonuçları ağır olmaktadır. Kontrol altına alınmayan yüksek kan basıncı inmeye, kalp krizine, kalp yetmezliğine, böbrek yetmezliğine ve körlüğe sebep olabilmektedir. Bunun yanı sıra başta büyük damarlar olmak üzere damarların yapısına zarar verebilmektedir.

HİPERTANSİYON HASTALARI NELER YAPMALIDIR?
Hipertansiyon büyük oranda önlenebilir bir hastalıktır. Sosyal yaşam değişikliği önemlidir. Düzenli egzersiz, düzenli uyku, kilo verme, tuz tüketiminin azaltılması, sigara ve alkolün bırakılması, bilinçsiz ilaç kullanılmaması, beslenmeye dikkat edilmesi, kafeinli içecekler ve kahvenin azaltılması bu hastalığı önleyecek faktörler arasında yer almaktadır.

RAMAZAN AYINDA HİPERTANSİYON HASTALARI NASIL BİR YOL İZLEMELİ, PANDEMİ SÜRESİNCE TANSİYON HASTALARI NELERE DİKKAT ETMELİDİR?
Hipertansiyon hastaları eğer kan basınçları kontrol altında ise, ek hastalıkları yok ve genel durumları iyiyse doktorlarına danışarak oruç tutabilirler. Oruç tutulan günlerde ilaçlar kesinlikle ihmal edilmemeli, sağlıklı beslenmeyi unutmamalıdırlar. İçinde bulunduğumuz günlerde Covid-19 salgını nedeniyle hipertansiyon hastaları da artan bir risk altındadır. Bu nedenle yüksek kan basıncı olan hastalar ve özellikle ileri yaşta olanlar azami dikkat etmeli, evde kalmalı, mümkünse egzersizi evlerinde yapmalı, diyete uymalı ve ilaçlarını kullanmalıdır.
Hipertansiyon hastaları düzenli olarak hekim kontrolünden geçmelidir. Bizler ALKÜ Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak hipertansiyon ile ilgili hastalarımıza her türlü hizmeti vermek için buradayız. Herkese sağlıklı günler dilerim. “diyerek konuşmasını noktaladı. 

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2020, 08:49

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner97

banner82

banner83