Kanser ve tedavisine bağlı yan etkileri azaltıyor

Memorial Antalya Hastanesi Meme ve Tiroid Merkezi’nden Akupunkturist Uz. Dr. İrfan Öğretmen, akupunkturun kanserden veya tedavi sürecindeki yan etkilerinden kaynaklanan pek çok şikayeti azaltmada etkili olduğunu söyledi.

Kanser ve tedavisine bağlı yan etkileri azaltıyor

 Memorial Antalya Hastanesi Meme ve Tiroid Merkezi’nden Akupunkturist Uz. Dr. İrfan Öğretmen, akupunktur ve tedavi alanları hakkında bilgi verdi. Zayıflama yöntemi olarak bilinen akupunkturun, bedendeki enerji dengelerini düzenlediğini belirten Öğretmen, “Akupunktur tedavisi vücutta oluşan hastalıkları veya fonksiyon bozukluklarını ortadan kaldırmak amacıyla yapılıyor. Vücudun belirli noktalarına ince uçlu özel iğneler batırılarak yapılan tedavi, ağrı, halsizlik gibi birtakım belirtiler ve psikolojik problemlerde de rahatlama sağlıyor. Bununla birlikte akupunktur, kanserden veya tedavi sürecindeki yan etkilerinden kaynaklanan pek çok şikayeti azaltmada etkili oluyor” dedi.

banner111
Kanser tedavisinde de yardımcı
Akupuntur’un kanserle ilişkili ağrıların tedavisinde de kullanıldığını ifade eden Öğretmen, “Akupunktur, kemoterapiye bağlı bulantı ve kusma şikayetlerinde, tedaviden ve hastalığın kendisinden kaynaklanan halsizlik, anksiyete, stres ve duygu durum değişikliklerinin tedavisinde fayda sağlamaktadır. Kanserle ilişkili sıcak basmalarında, ağız kuruluğu tedavisinde, lenfödem ve nefes darlığı tedavisinde akupunkturun olumlu etkileri görülmektedir” diye konuştu.

Vücudun enerji dengesi sağlanıyor
Akupunkturun, vücutta dengenin sağlanmasına dayalı olarak uygulanan etkili ve bilimsel bir tedavi yöntemi olduğunu kaydeden Akupunkturist Uz. Dr. İrfan Öğretmen, “Tedavide mikroplardan arındırılmış çelik, gümüş veya altından yapılan özel akupunktur iğneleri kullanılmaktadır. Geleneksel Çin tıbbında vücutta belirli noktalardan geçen enerji kanalları olduğu ve enerji akımındaki problemlerin hastalıklara neden olduğu düşünülmektedir. Bu noktalara uygulanan akupunktur ile bu enerji akımı düzelmekte, vücut dengesinin yeniden sağlanmakta, vücudun kendi kendini iyileştirmesi için harekete geçirilmekte ve böylece kişinin sağlığı düzelmektedir” dedi.

Birçok rahatsızlığa iyi geliyor
“Bilimsel çalışmalar sayesinde akupunkturun sinirleri uyarıp, hücresel düzeyde birtakım maddelerin salgılanmasını sağlayarak etki gösterdiği anlaşılmaktadır” diyen Öğretmen şöyle devam etti:
“Salgılanan bu maddeler birtakım vücut fonksiyonlarını etkilemekte, ağrı ve halsizlik gibi şikayetlerde rahatlama sağlamaktadır. Örneğin salgılanan bu maddelerden endorfin gibi doğal morfin benzeri maddeler, ağrıları hafifletirken; mutluluk hormonu denilen serotonin maddesi, ağrılarda ve psikolojik problemlerin giderilmesinde yardımcı olmaktadır.”

Doktor tarafından yapılmasına dikkat edin
Akupunktur işlemine başlanmadan, hastanın akupunkturist doktor tarafından öyküsünün alındığını belirten Akupunkturist Uz. Dr. İrfan Öğretmen, “Hasta muayene edilir, gerekli laboratuvar ve görüntüleme tetkikleri yapılır. Hastanın yaşı, yaşam stili, beslenme durumu, uyku düzeni, genel durumu, hastalıkları, belirtileri, aldığı tedaviler, tedavilere bağlı yan etkiler gibi birçok faktör göz önünde bulundurularak bir tedavi planı hazırlanır. Seansların sayısı, süresi ve uygulanacak yöntem belirlenir. Akupunktur kilo verme, menopozal şikayetler, baş ağrıları, sigara bırakma, çocuklarda idrar kaçırma, kas, eklem ve bel ağrıları, sebebi belli olmayan hipertansiyon, böbrek ağrısı, yüz felci, stres, panik atak ve depresyon gibi duygu durum bozuklukları, uykusuzluk, doğum ağrısının azaltılması, adet ağrıları, spastik kolon, sınav korkusu ve uçak korkusu gibi tedavilerde etkili olmuştur” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2016, 12:30

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner97

banner121

banner82

banner83