Şehir efsaneleri; aç karnına limon, kahve, pulbiber, elma sirkesi...

 “Sabah kalkınca bir fincan kahve içiyorum, zayıflatıyormuş” ya da “gece uyumadan hemen önce 1 kase yoğurda pulbiber-nane atıp yiyorum yağları eritiyormuş” gibi söylemleri etrafınızda uygulayan veya söyleyenler vardır mutlaka. Fakat biz beslenme uzmanları olarak buna artık ‘yeter öyle bir şey yok, olamaz diye’ bir çığlık atmak istiyoruz. 
Hızla artan obez sayısının getirisi olarak bu yaklaşımlar fazlalaştı ve birçok çeşidini insanlardan duymak artık mümkün.  Evet kısa vadede belki birkaç kilo kaybına neden olacak uygulamalar olabilir bunlar. Fakat kişinin göz ardı ettiği bir şey var ki o da vücut bundan nasıl etkilenecek? Hadi gelin bakalım bu masum gibi görünen, uzun süre yapıldığında aslında öyle olmayan yöntemlerin vücudumuza neler yapabileceğine.
Etkileyeceği ilk yer midedir. Eğer mide hassasiyetiniz varsa kesinlikle yapmamanız gereken şey açken mideyi yoracak, acıtacak kahve, sirke, pul biber gibi maddeleri almamak. İlla bir şey yapmak istiyorum diyorsanız da bir gece önceden yarım litre suya limonu kabuklarıyla doğrayın fakat kesinlikle sıkmayın. Sabah uyanır uyanmaz da bu suyu için. Uyanır uyanmaz içilen su metabolizmayı çalıştırmaya başlar ve tüm gün daha zinde hissedersiniz. 
Ya da aynı şekilde gece uyumadan hemen önce yapılırsa da aynı şekilde olur. Üstelik bu defa işin içine uyku da gireceği için gece mide yanmaları, ileride olabilecek reflü sıkıntıları da kaçınılmaz olacaktır. Artı kilo yönetiminde herkesin göz ardı ettiği uyku kalitesini de olumsuz etkilemektedir. Tüm gün çalışan vücudun tam dinlenme zamanı gelmişken yatmadan önce tüketilen besin bunu olumsuz etkiler. Sabah uyanınca hissettiğiniz yorgunluğun nedeni belki de budur olamaz mı? Gece uykudan iki saat önce yeme-içmeyi bitirip, sadece su içtiğinizde zaten farkı göreceksiniz.
Yine o çok kıymetli, hızlansın diye uğraş sarfettiğimiz metabolizmayı da olumsuz etkilemektedir. Uzun süre yapıldığında vücut artık ona alışabilir ve ileride yaşayacağımız kilo problemlerinde karşımıza sıkıntı çıkarabilir.
Artı zayıflama hapı, çayı, suplementi şeklinde hiçbir ürüne itibar etmeyiniz. Tekrar tekrar söylüyoruz fakat hala kullananlar var. Organ yetmezliğinden başlayarak ölüme kadar götürebilirler. Lütfen birkaç kilo için vücudunuza bu kötülükleri yapmayın. Kullanan varsa da çevrenizde, onu en acilinden bir uzmanla görüştürün.
Zayıf kalmak ve zayıflamak için yapacağınız tek şey beslenme alışkanlığınızı değiştirmek ve fiziksel aktivitenizi artırmak!! Bir anda herkes ister fazlalıklar gitsin ama asıl kalıcı olan yavaş yavaş verilen kilolardır.Dünya Sağlık Örgütünün bizlere önerdiği sağlıklı kilo kaybı ayda 4 kg’dır. 
Bütün öğünlerinizi saatlere oturtarak aç kalmadan, etinizi, sütünüzü, sebzenizi, meyvenizi düzenli tüketmeye çalışın. Günde; 1 porsiyon et/tavuk/balık, 3-4 porsiyon süt ve süt ürünleri, 3-4 porsiyon meyve, 2 porsiyon sebze, 6-8 dilim kadar ekmek, 3 litre su ve günlük 45 dakika yürüyüşle ideal vücuda ulaşmak hayal değil. Sadece biraz azim ve sabır gerekir.
Ayrıca; unutmayalım ki; aldığınız kiloları 1 gün içinde almadınız. Aldığınız gibi vermek için de zaman geçmesi gerekir.
Mutlu , sağlıklı ve formda bir hafta diliyorum.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

banner97

banner121

banner82

banner83