Tatlı krizleri!

 Hepimiz dönem dönem böyle ataklar yaşıyoruz. Moralimiz bozukken, özellikle kadınlar iyi bilirler ilk tüketmek istenilen çikolata, kurabiye vb. oluyor. En çok baş etmeye çalıştığımız ve zorlandığımız konulardan birisi de diyet esnasında istenen tatlı. Zaten diyetten dolayı depresif ruh haline yatkın olan kişiler bu durumla baş etmekte daha da zorlanıyor. Şeker seratonin ve endorfin ası verilen hormonlarının salgılanmasına neden olur ve kişi biran olsun kendini mutlu hisseder. Halbuki bunun nedeni ani bir şekilde yükselen kan şekeridir ki çoğumuz bilmeyiz.
Diğer  nedenlerini de inceleyecek olursak;
 Hipoglisemi: Kan şekerinin hızlı düşmesi durumu olarak bilinen hipoglisemide, kişinin ara öğün yapma alışkanlığı yoksa veya uzun süreler boyunca aç kalıyorsa düşen kan şekerine bağlı olarak kişinin tatlı krizine girer.Hipoglisemisi olanların, mutlaka günde 2,5 - 3 saatte bir besin tüketmeleri ve ana öğünlerin arasında sağlıklı atıştırmalıklar tüketmeleri gerekir.
 Bazı vitamin ve mineral yetersizlikleri: Demir gibi bazı minerallerin yetersizliğinde kişilerin daha sık tatlı krizleri yaşadıkları bilinir. Vücut yetersiz alınan vitamin ve/veya mineralin intikamını tatlı isteyerek alır.
PMS (Adet öncesi sendromu): Regl dönemleri öncesinde aşırı duyarlılık göstermek olarak tanımlanabilecek bu durumda, kadınların aşırı tatlı ihtiyacı duydukları bilinir.
 Polikistik Over Sendromu (POS): Polikistik over hastalığı olan kadınların birçoğunda gizli şeker (insülin direnci) eş zamanlı olarak bulunduğundan ötürü, POS’u olan kadınların tatlı krizlerini diğer kadınlara göre çok daha sık yaşadıkları bilinmektedir     
Duygusal Durum: Kadınlarda tatlı ihtiyacının ortaya çıkmasının en temel nedenlerinden biridir. Üzüntü, mutsuzluk, stres, depresyon gibi sebepler tatlı isteğinin ortaya çıkmasına neden olabilir. 
Peki bu durumla nasıl baş edeceğiz, krizleri nasıl önleyeceğiz?
Tabiki her kilidi açan sağlıklı ve dengeli beslenerek. Aslında bu kadar basit. Düzenli ve sık öğünler kan şekerini dengede tutar. 
Her besin grubundan özellikle tüketilmeye çalışılmalı, tam tahıllı gıdalara özellikle yer verilmelidir. Malum  tokluk hissini uzatır ve kan şekerini ani yükseltmezler. Diyette posa alımına ve ara öğün yapmaya özen gösterin.
Tatlı ihtiyacınız varsa çıkın 45 dakika kadar temiz havada yürüyüş yapın.
 İlle de yapamam diyorsanız bu küçük öneriler sizin için; 
**Yoğurdun içine meyve parçacıkları doğrayıp yiyebilirsiniz hem kalsiyum ihtiyacınız karşılanır hemde krizi yok eder.
**2 kuru incir ya da hurma ve 2 cevizle yapılan bir araöğün harika olur.
**1 bardak süte 2 tatlı kaşığı kakao ve 1 tatlı kaşığı bal ilave edebilirsiniz.
**Küçük 1 adet muzun üzerine bitter çikolatayı eritip soslayabilirsiniz ya da 1 fincan türk kahvesiyle 20 gr bitter çikolata iyi gelmez mi?
**Elmayı rendeleyip, üzerine az tarçın atarak tavada yumuşatın ve diyet bisküvi arasına koyun, yeşilçayınızla hem tatlı hem sağlıklı bir araöğün yapın. Kesinlikle denemenizi öneririm.
Bu küçük tavsiyeler de sizi tatlı yeme krizinden vazgeçiremiyorsa yine en masumu küçük 1 kase  sütlü tatlı olacaktır. 
Mutlu , sağlıklı ve formda bir hafta diliyorum.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

banner97

banner121

banner82

banner83