Alanyalı turizmcinin gözü bu görüşmede

Alanyalı turizmcinin gözü bu görüşmede
Avrupa Birliği'ne üye ülkelerin turizm bakanları, yaz tatili gündemiyle toplantı düzenleyecek. Bugün ayrıca, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ile bir görüşme gerçekleştirecek.

Avrupa Birliği ülkelerinin turizm bakanları, 2020'deki yaz tatillerinin kurallarını belirlemek amacıyla bugün bir toplantı gerçekleştirecek. Video konferans aracılığıyla düzenlenecek zirvede AB Komisyonu'nun sınırların kademeli olarak açılması ve turistik yerlerdeki güvenlik ile hijyen önlemlerini içeren önerileri ele alınacak.

AB Komisyonu gelen turist sayısının sınırlandırılmasını istiyor

AB Komisyonu birlik içinde seyahatin yeniden sağlanmasıyla salgının ekonomik etkilerinin yumuşatılmasını hedefliyor. Ancak salgında olası ikinci dalgayı önlemek için de kapsamlı önlemler alınması isteniyor. Bunların başında da tatil yerlerinde, tesis ve otellerde sosyal mesafe ile hijyen kurallarının uygulanması geliyor. Koşulları oluşturabilmek için de gelen turist sayısının sınırlandırılması gerekeceğine dikkat çekiliyor.

AB Komisyonu ayrıca havalimanları ve uçaklarda maske takma zorunluluğu getirilmesini istiyor. Uçaklarda, hastanelerde kullanılan tipte klima ve havalandırmanın tesis edilmesi de öneriler arasında. Yolcular arasında bir koltuk boş bırakılarak sosyal mesafeye de dikkat edilmesi planlanıyor.

Ersoy Maas ile görüşecek

Öte taraftan Alman Bild gazetesi, Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas'ın Çarşamba günü Türkiye Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy ile bir telefon görüşmesi yapacağını ve görüşmede Türkiye ile Almanya arasında seyahatler için bir ikili anlaşmanın gündeme geleceğini bildirdi. Haberde, Türk tarafının ikili seyahat anlaşması çerçevesinde karantina uygulamasının karşılıklı olarak kaldırılmasını umduğu kaydedildi.

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2020, 08:55

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner97

banner82

banner83