banner203

Bu kavga Alanya'da çok can yakar!

Bu kavga Alanya'da çok can yakar!
Hilton Dalaman Sarıgerme Resort and Spa Genel Müdürü Tunç Batum, koronavirüsün sektöre etkileri ve uygulamaya konulması planlanan korona sertifikasına ilişkin değelendirmelerde bulundu.

Tur operatörlerine iade, sektörü krize iter

Hilton Dalaman Sarıgerme Tunç Batum, tur operatörlerinin otellere yaptıkları erken ödemeleri geri istemesinin bir-iki aya kadar ciddi bir krize yol açabileceğini ifade etti.

Devlet devreye girip müdahale etmeli

Pansiyondan 3-5 yıldızlı otele kadar hepsinin tur operatörlerinden aldıkları erken ödemeler ile belli koşulları yerine getirdikten sonra yatırım yaptığına dikkat çeken Batım, ‘’Eğer operatör benim misafirim gelmeyecek bu ödemeyi geri isterim dediği noktada sektör ciddi bir krize girer. Böyle krizlerde Almanya ve İngiltere örneğinde olduğu gibi Turizm Bakanlığı veya devletin başka kurumlarının devreye girip müdahale etmesi ve çözmesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü şu dönemde hiçbir otelin çok yüksek rakamlardaki bu geri ödemeleri yapabileceğini düşünmüyorum. Almanya’da bu konuda ciddi bir fon ayrıldı, bizim ülkemizde de gündeme gelmeli” dedi.

Herkes bütçesi ölçüsünde...

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un turizmde sertifikasyon sürecini başlatacakları açıklaması üzerine konuşan Batum, “büyük tur operatörleri, Sağlık Bakanlığı ve Turizm Bakanlığı’nın genel hijyen ve sağlık konusundaki ayrı ayrı kriterlerini yıllardır yerine getiriyor ve bu konuda denetleniyorduk. 5 yıldızlı otellerden 3 yıldızlı otellere kadar tüm turizm sektörü bu tarz uygulamalara ve denetlenmelere alışık. Herkes bütçesi ölçüsünde bu kriterlere ayak uyduracaktır” dedi.

Uçuşların başlaması gerekiyor

Bakanlık tarafından başlatılan bu süreci çok olumlu bulduğunu dile getiren Batum, “turizmde hareketliliğin yaşanmaya başlaması için tüm dünyadaki seyahat pazarının kontağı çevirmesi gerekiyor, ama şu an aşı henüz bulunmadı, uçuşlar başlamadı, o yüzden sezonun ne zaman başlayacağı konusunda henüz net bir şey söyleyebilmek mümkün değil” diyerek İngiltere’nin en önemli pazarları olduğunu ama en yakın planlı tarihinin 01 ve 17 Haziran 2020 olduğunu sözlerine ekledi.

Otellerde yüzde 40-50 doluluğu yakalayanlar şanslı olacak

Havacılık sektörünün tavrının çok önemli olduğuna dikkat çeken, uçuşların başlamasına bağlı olarak tüm süreçlerin gelişme göstereceğini söyleyen Tunç Batum “hastalığın seyrinde geriye doğru bir ivme yaşanıyor. Bu düşüş devam ederse hem yurtiçi hem de yurtdışı uçuşlar da başlarsa en erken 17 Haziran gibi oteller iç pazara kapısını açmaya başlar ve Temmuz-Ağustos aralığında da dış pazarın da eklenmesiyle sezon başlamış olur” dedi. Buna rağmen otel doluluk oranlarının %40 ve %50 ler seviyesinde görüleceğini hatta bu oranları yakalayanların da şanslı olacağını belirtti. 

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2020, 12:28

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner97

banner82

banner83