banner203

Yeni tip turizm anlayışına sektörden ilk tepki

Yeni tip turizm anlayışına sektörden ilk tepki
Bakan Ersoy, 2020 turizm sezonuna yönelik yol haritasını açıklamasının ardından, sektör temsilcilerinden de açıklamalar gelmeye başladı. Alanya'da bir otelde yönetici olan turizmci Manici, gerçekleştirilmesi planlanan önlemlerin emlak sektörünü yükselişe geçireceğini, ancak turistik otellere zarar vereceğini savundu

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, koronavirüsa salgını sebebiyle alınan önlemler kapsamında, turizm sektörünün yeniden hayata dönmesi için yeni tedbirleri açıkladı. Bu kapsamda, oteller yarı kapasiteleriyle hizmet verecek ve açık büfe olmayacak.
Konuyla ilgili sektör temsilcilerinden açıklamalar sürmeye devam ederken, Alanya'da bir otelde yönetici olan turizmci Aytekin Manici de, sürece ilişkin değerlendirmede bulundu. Manici, "Turizm Bakanının öngördüğü turizm ve otelcilik, kiralık daire sektörüne tavan, turistik otellere taban yaptırır. Nasıl ?Sen otellere dersen ki, % 50 kapasite ile çalış, açık büfeyi kaldır, masaya servis yap, dezenfektan işini artır, sertifika al, buna da para öde! Haziran Temmuz Ağustos % 50 doluluk, masaya servis için 2 kat daha fazla personel ile hiç bir küçük, orta boy ölçekli otel ayakta duramaz. Hiçbir personel 3 ay için otellerde çalışmaz. Sezon sonu personeli tekrar çıkartamam, elimde patlar korkusu ile sektör kaçak istihdama yönelir. Hiçbir otelci, 3 ay için otelini açamaz. Sertifika verme işi için Ankara’da iş bitiriciler türer. Yüzde 50 doluluk demek maliyetlerin 2 kat artması anlamına gelir. 400 TL'den 800 TL'ye500 TL'den 1000 TL'ye çıkacak olan kişi başı ücretlerle hiç kimse tatil satın alamaz. Tatil ve turizm ; hiç bir vergisi, polis kaydı, personel gideri ve denetimi olmayan, diğer insanlardan izole edilmiş kiralık dairelere kayar. Devletin kayıp, kaçağı artar.İşte sektör de devlette o zaman batar. Umarım bakanlık almış olduğu kararların arkasından neler geleceğinin hesabını yaparak kararlar alıyordur. Günü kurtarmak adına alınan Alel acele kararlar 50 Milyar dolarlık sektörü batırmaz inşallah" dedi.  

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2020, 17:29

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner97

banner82

banner83