İşte bakana göre bu yıl turizm sezonundaki başarı kriterimiz!

İşte bakana göre bu yıl turizm sezonundaki başarı kriterimiz!
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, CNN Türk’te katıldığı programda 2020 sezonuna ilişkin beklentilerini ve koronavirüse karşı alınan önlemleri anlattı. Ersoy, bu yıl otellerinin yüzde 50-60’ının açılmasının sezon için başarı sayılacağını söyledi.

Sertifikasyon sisteminin 4 ana unsurdan oluştuğunu belirten Ersoy, bu unsurların birinci ayağının havalimanları-hava yolları, ikinci ayağının oteller ve restoranlar, üçüncü ayağının turizm taşımacılığı ve dördüncü ayağının ise ziyaretçilerden oluştuğunu söyledi.

''Dört ayak için ayrı komisyonlar oluşturduk''

Dört ayakla ilgili olarak ilgili bakanlıklarla birlikte komisyonlar oluşturulduğunu anlatan Ersoy, ‘’Sağlık Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı ve İç İşleri Bakanlığı’nda yetlilerle Bilim Kurulu’ndan yetkili kişilerin de görüşlerini alarak Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın koordinasyonunda bu çalışmayı başlattık. Sadece konaklama ve restoranlarla ilgili kısmı 132 maddelik kriterlerden oluşuyor’’ dedi.

''İşletmelere ekstra maliyet bindirmiyoruz''

Belgelendirmenin mümkünse uluslarası kabul görmüş kuruluşlar tarafından yapılması gerektiğini belirten Mehmet Nuri Ersoy, ‘’Türkiye’de zaten hijyen hizmeti veren uluslararası firmalar var Türkiye’de. Bu firmalar zaten Türkiye’nin yatak kapasitesinin yüzde 80’ine hizmet ediyorlar. Bu şirketler fazldan ‘pandemi’ eğitimizi programlarına aldılar. Bunu da işletmelerle yaptıkları mevcut paketin içine eklediler. İşletmelere ekstra bir maliyet bindirmiyoruz. Bunların hep personel eğitimi, hem iç denetim ekipleri hem de raporlama sistemi var. Değerlendirme kuruluşları da önümüzdeki hafta içinde netleşiyor.’’ ifadelerini kullandı.

''Sertifika zorunlu değil ama...''

Sertifikasyonu zorunlu tutmadıklarını belirten Ersoy, ‘’Ancak salı günü genelgesini yayınlıyoruz ve genelgeye uymak mecburi. Sertifika amlayı önereceğiz çünkü Türkiye geneline satış yapan yurt dışındaki tur operatörlerine, online sistemlere ve hükümelere bu sertifikalar düzenli olarak gidecek ve bu sertifikalar ilgili tüm kuru ve kuruluşların kapılarına asılacak. Bu sertifikaların üzerinde bir karekod olacak ve karekodu okuttuğunuzda o işletmenin tüm denetim geçmişini görebileceksiniz.’’ açıklamasında bulundu.

İlk etapta Türkiye’nin turizm bölgelerindeki sağlık alt yapısına ilişkin detaylı bilgileri ülkelere göndereceklerini belirten Ersoy, devamında ise Dışişleri Bakanı ile beraber telefon diplomasisine başlayacaklarını söyledi. ‘’Uçuşların yeniden başlamasının karşılıklı mutabakatlarla sağlanacağını da söyleyen Ersoy, ‘’Devamında karşılıklı hava trafiğinin havalimanı bazında başlamasını hedefliyoruz. Ülke bazında olmasına da gerek yok; belli havalimanlarından belli havalimanlarına kadar indirgeyebiliyorsunuz’’ ifadelerini kullandı.

''Turizm havalimanlarında test merkezleri oluşturulacak''

Ağırlıkı olarak turizm havalimanı olarak hizmet veren havalimanlarında ve gümrük kapılarında, Sağlık Bakanlığı ie birlikte test merkezleri oluşturacaklarını söyleyen Turizm Bakanı, yerli-yabancı tüm yolculara test yapılacağını açıkladı.

''Mayıs sonunda iç turizm ufak ufak başlar''

Turizmin iç iç pazarla başlayacağını yineleyen Ersoy, ‘’Yavaş yavaş başlayacağız butik oteller falan. Bir de bir yanlı anlama var, biz otelleri kapatmadık. Oteller doğal olarak kapandı. Mayıs ayının sonunda iç turizm ufak ufak başlar. Haziran ayının içinde hava trafiği başlar. Birçok ülkede bitti salgın. Onlarla hava trafiğini açmaya başlayacağız. Hazirandan başlayacağız, orta Avrupa ülkeleri, bazı Asya ülkeleri, Avustralya, Yunanistan, Bulgaristan gibi ülkelerle, temmuz sonuna kadar aşamalı bir şekilde uçuşların başlayacağını düşünüyorum. Tarih ilerledikçe takvimi açıklayacağız çünkü bize bağlı bir durum değil.’’ şeklinde konuştu.

''Otellerin yüzde 50-60’ı açılırsa bu yıl başarılı bir sezon olur''

2020 yılı için iyimser ve kötümser senaryoların neler olduğu sorusuna ise Ersoy, ‘’Bu sene beklentiyi pek yüksek tutmamak lazım. Tahminde bulunmak için bile bir aya ihtiyacımız var. Am ben, bu sene geçiş döneminde otellerin yüzde 50-60’ını açabilirsek iyi bir sezon olacağını düşünüyorum. Grup otelleri ile görüşüyorum. 10 oteli olan 5-6’sını açma yaklaşımı içindeler.’’ diye konuştu.

''Her şey dahil kalkmayacak''

Her şey dahil sisteminin kalkacağına dair söylenenlerin doğru olmadığını söyleyen Ersoy, ‘’Her şey dahil sistemini kaldırmayı gerektirecek bir durum yok. Ama açık büfelerde sunum şekli değişiyor. Büfe korumalı bir camın arkasında oluyor, orda bir görevli bulunuyor ve istediğiniz şeyi tabağınıza o koyuyor. Yani sadece herkesin ellediği ortamı kaldırıyorsunuz. Klimalar ile ilgili ise, dışarından taze havayla klimalandırma yapılmasını öneriyoruz. Bunu yapamayanlara a bol bol havalandırmalarını öneriyoruz. 

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2020, 08:53

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner97

banner82

banner83