‘Oteller ayrıcalık kazanacak’

Alanya Turistik İşletmeciler Derneği’nin Çevre Mühendisleri Odası işbirliğinde düzenlediği Yeşil Yıldız Sertifika Programına katılan temsilciler işletmelerine tanıtım ve pazarlama noktasında avantaj sağlayacak.

‘Oteller ayrıcalık kazanacak’
Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından çevrenin korunması, çevre bilincinin geliştirilmesi, turistik tesislerin çevreye olan olumlu katkılarının teşvik edilmesi ve özendirilmesi amacıyla yapılan Yeşil Yıldız Uygulayıcı Personel Eğitimi Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) ve Antalya Çevre Mühendisleri Odası işbirliğinde Gardenia Otel’de yapıldı. Çevre Mühendisi Uğur Burhan Yıldırım tarafından verilen eğitimde talep gösteren turizm işletme belgeli konaklama tesisleri temsilcilerine “Çevreye Duyarlı Konaklama Tesisi Belgesi Verilmesine Dair Tebliğ" hükümleri doğrultusunda Yeşil Yıldız Sertifika Programı uygulandı.


‘ENERJİ VERİMLİLİĞİ ARTACAK’
Sertifika programıyla ilgili açıklamada bulunan ALTİD Başkanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Üyesi Burhan Sili, program sonrasındaki uygulamalarla enerji, su, çevreye zararlı maddelerin tüketiminin ve atık miktarının azaltılması, enerji verimliliğinin arttırılması, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının teşvik edilmesi, konaklama işletmelerinin yatırım aşamasından itibaren çevreye duyarlı olarak planlanmaları ve inşası, tesisin çevreye uyumu, çevreyi güzelleştirici düzenleme ve etkinliklerinin yapılması, ekolojik mimari ve çevreye duyarlılık konusunda bilinçlendirme oluşturulması, eğitim sağlanması ve ilgili kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapılması amaçlanacağını duyurdu.


PROGRAMA ALANYA’DAN 20 TEMSİLCİ KATILDI
Çevreye Duyarlı Konaklama Tesisi (Yeşil Yıldız) Belgesi alacak tesislerin ekonomik anlamda avantajlı duruma geçeceğini vurgulayan Sili, “Çevrenin korunmasına katkıda bulunurken işletmelerimiz aynı zamanda tanıtım ve pazarlamalarında bir ayrıcalık yaratabilecekler” dedi. 23-24 Şubat tarihlerinde yapılan ve bu konuda Avrupa Birliği’nin Eco-label kriterlerini içeren eğitimde 16 tesisten 20 katılımcı yer aldı.

Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2018, 09:38

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner97

banner82

banner83