"Plastiksiz Kıyılar, Plastiksiz Sular Projesi" Konyaaltı Sahili’nde başladı

"Plastiksiz Kıyılar, Plastiksiz Sular Projesi" Konyaaltı Sahili’nde başladı

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde, Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) ve Ekolojik Araştırmalar Derneği (EKAD) iş birliği ile başlatılan, Uluslararası Koruma Kolektifi’nin TCEF programı çerçevesinde desteklenen, kıyı ve denizlerimizdeki plastik kirliliğine dikkat çekmeyi amaçlayan "Plastiksiz Kıyılar, Plastiksiz Sular Projesi"nin açılışı Konyaaltı Sahili’nde yapıldı. 
Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin çevre ve doğa dostu çalışmaları bünyesinde Konyaaltı Plajı’nda ev sahipliğini yaptığı, Türkiye Çevre Eğitim Vakfı ve Ekolojik Araştırmalar Derneği (EKAD) iş birliği ile yürütülen 'Plastiksiz Kıyılar, Plastiksiz Sular Projesi'nin tanıtımı için Konyaaltı EKDAĞ Sosyal Tesisleri'nde etkinlik düzenlendi. 24 Temmuz-5 Ağustos tarihleri arasında anket, sergi, yarışma gibi farkındalık oluşturacak çeşitli etkinlikler ile sürdürülecek proje Konyaaltı ve Serik Boğazkent plajlarında gerçekleşecek. 

Plastik, izmarit, bebek bezine dikkat çektiler 
Projede, yurt içi ve yurt dışındaki üniversitelerinden 45 gönüllü çevreci öğrencinin katılımıyla Konyaaltı Sahili'nde yapılan temizlikte çok sayıda plastik, izmarit, kağıt, karton, cam ve metal gibi çöpler toplandı. Toplanan çöpler türlerine göre ayrılarak farkındalık oluşturmak adına plajda sergilendi. Konyaaltı Sahili EKDAĞ Sosyal Tesisleri’nde açılan stantta vatandaşlar, plastik atıklar ve deniz çöpleri hakkında bilgilendirildi, tek kullanımlık plastiklere alternatif ürünleri görme fırsatı yakaladı. 

Büyükşehir her gün 30 ton çöp topluyor 
Plastiğin kıyı ve deniz ekosisteminin en büyük problemlerinden biri olduğuna dikkat çeken Antalya Büyükşehir Belediyesi Belediye Başkan Danışmanı Lokman Atasoy, “Yapılan araştırmalarda deniz çöplerinin yaklaşık yüzde 90’ının plastik kaynaklı olduğu ortaya çıktı. Her gün on binlerce kişinin geldiği dünyaca ünlü Konyaaltı Sahili'nde de Büyükşehir Belediyesi ekipleri 24 saat esaslı, 110 kişilik ekibiyle hafta içi günde 30 ton, hafta sonu ise günde 50 ton çöp topluyor. Yani günde ortalama 3 kamyon çöp toplanıyor. Deniz çöpleri ile mücadele konusunda Büyükşehir Belediyesi’nin dere atık kapanları, hayalet ağlar yani atık balıkçı ağları toplama, deniz süpürgesi gibi projeleri bulunuyor. Bunların yanı sıra kıyıların korunmasına yönelik deniz araçlarının denetimi, istilacı türlerle mücadele, Mavi Bayraklı plaj sayısının artışı gibi çalışmaları var” diye konuştu. 

“Plastik kirliliğine dikkat çekmek istiyoruz” 
Plastiksiz Kıyılar, Plastiksiz Sular Projesi’ne önem verdiklerini ifade eden Atasoy, şunları söyledi:
“Bu projeyle her yıl artan plastik kirliliğinin tüm Akdeniz’deki kıyı ekosistemini tehdit etmesine dikkat çekmek istiyoruz. Tüketim alışkanlıklarımızı gözden geçirmeli, daha az atık ve daha az plastik tüketimi için çaba harcamalıyız. Proje bünyesinde burada anket çalışması, çocuklara özel etkinlikler, temel çevre bilinci ve ekoloji eğitimleri verilecek.” 

“Banka kartı büyüklüğünde plastik yiyoruz” 
TÜRÇEV Mavi Bayrak Programı Ulusal Koordinatörü Almila Kından Cebbari de, denizlerdeki kirliliğin asıl sebebinin kıyılara bilinçsizce atılan çöpler olduğuna dikkat çekerek, “Mavi Bayraklı Konyaaltı Sahili'ndeyiz ama her gün buradan tonlarca çöp toplanıyor. Peki, bu çöpler nereden geliyor? Bu çöplerin kaynağını araştırıyoruz. Gençlerin enerjisini de yanımıza alarak halk plajlarında en çok tespit ettiğimiz kirlilik çeşidi olan plastikler konusunda bilinçlendirme çalışmalarını bu proje ile yapıyoruz” dedi. 
Ekolojik Araştırmalar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Fuat Canbolat da plastiklerin ekosistem ve insanlar üzerinde olumsuz etkileri olduğunu söyleyerek, “Haftada bir tane banka kartı büyüklüğünde mikro plastik tüketiyoruz. Yine yediğimiz balıklar ile vücudumuza giren mikro plastikler plasenta aracılığıyla bebeğe geçiyor” ifadelerini kullandı. 

banner111

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner97

banner82

banner83