Ekonomi:
ALANYA'DA İNŞAAT SEKTÖRÜ AYAĞA KALKTI
Toplantıya ALTSO Başkanı Mehmet Şahin, Alanya Müteahhitler Birliği Başkanı Mustafa Küçüker, Alanya Mühendisler Odası Başkanı Murat Yıldız, ALTSO Yönetim Kurulu Üyeleri, turizmciler ve müteahhitler katıldı.

“ADALETSİZLİĞİN ÖNÜNE GEÇMEMİZ LAZIM”

Beton fiyatlarında Alanya’da çok büyük adaletsizliğin yaşandığını ifade eden ALTSO Başkanı Mehmet Şahin, “Daha önce ciddi bir serzenişimiz olmuştu. Alanya’daki beton fiyatı Türkiye genelinden en az yüzde 40 daha pahalıydı. Hatta şimdi tekrar baktığımız zaman Antalya’da 100 TL olan C 30 beton, Alanya’da maalesef 150 TL’ye gelmiştir. Bu adaletsizliğin önüne geçmemiz lazım” dedi.

“BU NASIL REKABET KURULU”

ALTSO olarak yaşanan adaletsizlik sebebiyle rekabet kuruluna başvurduklarını anlatan Başkan Şahin, “Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Başbakanımız her söylemlerinde müteşebbisin önünü açın diyorlar. Buna her kurumun da riayet etmesi gerekir. Bu olayda en son rekabet kuruluna başvurmuştuk. Rekabet kurulu da 2 tane üyesi bizi olumlu karşıladı geri kalanı bizi reddetti. Bu nasıl bir rekabet kuruludur? Yani gerçekten bu durum hayret vericidir” dedi.

“BAKANIMIZLA TOPLANTI YAPACAĞIZ”

Dışişleri Eski Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun konuyla yakından ilgilendiğini aktaran Başkan Şahin, “Biz bu konunun takipçisi olacağız. Sayın Dışişleri Eski Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu ile de görüştük. Onunla da en kısa sürede ALTSO olarak bir toplantı düzenleyip, müteahhit arkadaşlarımızla buluşturacağız. Sayın bakanımızda müteşebbisin önünün kapanmaması konusunda gereken tepkiyi en sert şekilde verecektir. Bunun takipçisi olacağız, kimse meydanı boş bıraktığımızı zannetmesin. Başka yerlerle Alanya’nın ne farkı var da burada fiyatlar bu kadar pahalı?” diye konuştu.

Alanya Müteahhitler Birliği Başkanı Mustafa Küçüker ise, beton sektörüyle ilgili ciddi sıkıntıların olduğunu söyledi. Küçüker, “Sektörümüz ve ülkemiz sıkıntılı bir dönemden geçiyor. Her yatırımcı imkanlarını zorlayarak üretim yapmaya, katma değer yaratmaya çalışmaktadır” dedi.

“KEYFİ TUTUM İÇERİSİNDELER”

Son gelinen noktada inşaat sektörünün beton fiyatlarındaki artış sebebiyle yatırımlarını ertelediğini belirten Küçüker, “Beton tedarik firmaları sağlıklı gerekçelere dayanmayan, mesnetsiz, keyfi bir tutumla beton fiyatlarını yüzde 50 arttırmışlardır. 100 kilometre dibimizde 100 TL + KDV’ye satılan beton Alanya’mızda 150 TL + KDV’ye satılmaya çalışılmaktadır. İnşaat ve turizm yatırımcılarına ağız birliğiyle aynı fiyatlar telaffuz edilmektedir. Bu tekelleşmeye artık dur deme zamanı gelmiştir” dedi.

“MEHMET BAŞKANIMIZ TALEPLERİMİZİ GERİ ÇEVİRMEDİ”

ALTSO Başkanı Mehmet Şahin’in konuyla yakından ilgilendiğini ve müteahhitlerin taleplerini hiçbir zaman geri çevirmediğini belirten Küçüker, “Başta Sayın Ticaret Odası Başkanımız Mehmet bey olmak üzere bize destek veren, İnşaat Mühendisleri Odası’na, burada bulunan turizmci ve müteahhit arkadaşlarımıza çok teşekkür ederim” dedi.

banner111

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner121

banner97

banner144

banner82

banner83

MÜSİAD başkanları buluştu

Haberi Oku