Sağlık:
8 bin 876 hastaya PET/CT teknolojisi ile teşhis konuldu

 Kaçar, Sağlık Bakanlığı tarafından donanımlı onkoloji hastanesi statüsüne dahil edilen SBÜ Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde, 2012 yılından bu yana PET/CT hizmeti verildiğini belirtti. Kaçar, son teknoloji ürünü olan PET/CT cihazının yardımcı sağlık ekipmanlarının da bulunduğu PET-CT ünitesinde, Nükleer Tıp Uzman Hekimlerinin sorumluluğunda deneyimli görüntüleme ve diğer yardımcı sağlık personeli ile hizmet verdiğini söyledi.

8 bin 876 hastaya erken teşhis imkanı sağlandı

2012 yılından bugüne kadar PET/CT Ünitesinde 8 bin 876 hastaya tetkik yapıldığını ve aylık ortalama 300 hastaya hizmet verildiğini ifade eden Kaçar, Bu hastaların büyük çoğunluğunu onkolojik vakaların oluşturduğunu söyledi. Kaçar, Antalya’da Kamu Hastaneleri Birliği’ne bağlı sağlık kurumları bünyesinde tek olan SBÜ AEAH PET/CT görüntüleme merkezinin, hastane içinden başvuran hastalar dışında, dış merkezlerden ve diğer hastanelerden yönlendirilen hastalara da hizmet verildiğinin altını çizdi.
Kaçar, PET/CT uygulamasının büyük ölçüde onkolojik hastalıkların teşhisinde, hastalığın yaygınlığının değerlendirilmesinde ve tedaviye verilen yanıtın takibinde kullanıldığını belirtti. Ayrıca Kaçar, bunların dışında, sebebi bilinmeyen ateşte enfeksiyon odağının bulunmasında, kalp krizi geçiren hastalarda kalp kasında canlı doku varlığının belirlenmesinde, nöroloji alanında epilepsi (sara) odaklarının belirlenmesinde ve alzheimer gibi hastalıkların erken dönemde tespit edilmesinde de kullanılan bir yöntem olduğunu ifade etti.

PET/CT işlemi ile ilgili bilgiler de veren Uzm. Dr. Gülizar Kaçar, uygulama için hastanın en az 6 saat aç olması gerektiğini ifade etti. İlk olarak hastanın kan şekerini ölçtüklerini belirten Kaçar, “Hastanın şekeri istenilen sınırlarda ise damardan radyoaktif madde enjekte edilir. Görüntülemede kullanılacak radyoaktif madde o gün randevusu olan hasta sayısı kadar sipariş edilir ve en iyi görüntü kalitesi elde edilecek dozda enjeksiyon yapılır. Radyoaktif madde enjeksiyonu yapılmış hasta bir saat kadar ilacın dağılması için içerisinde bireysel tuvaleti ve lavabosu olan odada istirahat ettirilir. Ardından PET/CT cihazında çekime alınır. Görüntüleme tüm vücut taraması şeklinde gerçekleştirilir. Gerekirse bölgesel ek görüntüleme yapılabilir. PET ve BT görüntüleri yeniden işlemlenerek Nükleer Tıp Uzmanları tarafından raporlandırılır” dedi.


banner111
Anahtar Kelimeler
Hastane

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

banner84

banner121

banner97

banner144

banner82

banner151

banner83

Ağrılara ameliyatsız çözüm
Kronik ağrıları olan ve ağrı şikayetleri yüzünden yaşam kalitesi düşen hastalar, şifayı girişimsel...

Haberi Oku