Otizmde sporun sihirli gücü

Otizmde sporun sihirli gücü

Spor ve hareket, tüm insanların yaşamında önemli rollere sahip. Hareket eğitiminin, özellikle gelişim çağındaki çocukların motor becerilerinin, bununla doğru orantılı olarak da dikkat ve konsantrasyon, akademik beceriler, denge, vücut farkındalığı gibi bir çok gelişim alanını ilgilendiren becerilerin desteklenmesine katkılar sağladığı biliniyor. Spor ve hareket eğitiminin otizm tanılı bireylerin gelişim süreçlerinde de önemli faydaları bulunuyor.

HER GELİŞİM ALANINA DESTEK

Alanya’nın Oba Mahallesinde bulunan Özgün Kardelen Özel Eğitim Kurumu Kurucusu Feridun Özdeş, otizmli bireylerle yapılan spor koordinasyon ve hareket eğitimlerinin önemine ilişkin bilgiler verdi. Bilimsel araştırmaların, özellikle erken dönemde otizmli bireylerle yapılan hareket eğitiminin başta beden farkındalığı olmak üzere, özgüven, sosyal gelişim, ortak dikkat, iletişim becerileri, davranış kontrolü gibi birçok alanı desteklediğini ortaya koyduğunu söyleyen Özdeş, “Otizmli bireylerde spor ve hareket eğitimi, özel eğitim çalışmalarına büyük destekler sağlar. Özellikle özel eğitime entegre edilmiş olması hem genelleme çalışmalarına olanak sağlayacak hem de sınıf ortamında sıkıcı hale gelen bir çok çalışmayı kolaylıkla salonda ve zevkli bir şekilde yapma imkanı olacaktır. Özellikle uyku sorunu yaşayan ve davranış kontrolünde zorlanan çocukların gelişimine çok ciddi fayda sağlamaktadır” dedi. 

“PLANLAMA ŞART”

Hareket eğitimine erken yaşlarda başlamanın önemine değinen Özdeş, “Burada amaç spor yapmak değil gelişimin birçok alanını bilimsel yöntemlerle desteklemektir. Bu süreç basit bir şekilde spor olarak düşünülmemeli ve yapılacak çalışmalar mutlaka özel eğitim ekibi tarafından planlanmalıdır” diye konuştu.

banner111

Otizmli bireylerin spor ve hareket eğitimleriyle duygusal ve sosyal kazançlar elde ettiğine değinen Özdeş, şöyle devam etti:

“İyi planlanmış bir eğitim programı sayesinde birey, akranlarının farkına varma ve uyum içerisinde hareket etme yeteneğini kazanabilir geliştirebilir. Çünkü spor eğitiminin öğrenme bozukluklarının giderilmesinde  düzeltici ve geliştirici etkisi olduğu bilinmektedir. Ayrıca bu eğitimler otizmli bireylerin sosyal ilişkileri ve iletişim becerilerinin düzenlenmesinde, tekrar eden hareketlerinin azaltılması ve bedeninin işlevlerinin farkına varmalarının sağlanmasında önemli katkılar sağlar.”

“YAŞAMLARINA DOKUNUYORUZ”

Kurumda yapılan çalışmalara da değinen Özdeş, şunları söyledi: 

“Kurumumuzun gerek spor salonu gerekse havuzlarında yapılan çalışmaların sonuçları her zaman bizleri sevindirmiş ve çocuklarımızın yaşamlarına olumlu anlamda dokunma fırsatı sağlamıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda yetenekli olan çocuklarımızın spor alanında ilerlemeleri sağlanmış ve bünyemizde bulunan spor kulübümüzle yerel, ulusal ve uluslar arası birçok başarı kazanılmıştır. Merkezimizde bulunan birimlerimizde spor eğitmenlerimiz ve özel eğitimcilerimizin çalışmaları ile entegre edilmiş programlarla çocuklarımızın yaşamlarına katkı sağlamaya devam etmekteyiz.”

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2024, 12:27

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner97

banner82

banner83