Alanya orman yangınlarına hazır

Alanya orman yangınlarına hazır

Her yıl oksijen deposu ormanlar için en büyük risk şüphesiz ki havaların ısınması ile birlikte artan orman yangınları Akdeniz ve Ege kıyılarında orman yangınlarına karşı araç ve ekipler hazır hale getirildi.

Havanın ısınmaya başlamasıyla birlikte mayıs- ekim ayları arasında daha yoğun yaşanan orman yangın sezonu öncesinde, hem olası yangınlarda kullanılacak ekipman hazırlıklarının hem de personel alimi ve eğitimlerini tamamladı. Antalya Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı tüm birimler yangın sezonu için hazır kıta bekliyor. Konu hakkında açıklama yapan Antalya Orman Bölge Müdürü Vedat Dikici, "Geçen yıl 178 yangında 200 hektar alan yandı, 2021'de ise 60 bin hektardı. Daha dikkatli olur ve bu isin önemini kavrarsak daha büyük felaketler yaşamayız" dedi.

‘ MAYIS AYINDA ARAZİDEYİZ’

Alanya'da da ise 14 istasyonda 113 personel olası bir yangına karşı sezon için teyakkuzda bekliyor. Ramazan Bayramı'nın ardından mayıs ayında orman yangınları açısından riskli sezonun başlayacağını açıklayan Vedat Dikici, "Mayıs- Ekim arası en riskli dönem. Tüm araç ve gereçlerimizi düzenledik, 12 yeni arazöz daha geliyor. İsçi ihalesine yeniden dikiyoruz, yetersiz yerlere takviye yapılacak. Mayıs itibariyle arazide konuşlanıp gerekli önlemleri alacağız" dedi.

'ACIKTA ATES YAKMAYIN'

banner111

Yangın söndürme uçağı ve helikopteri gibi hava araçlarının da mayıs ayında geleceğini kaydeden Vedat Dikici,

"inşallah halkımızda bize yardımcı olur açıkta ateş yakmasınlar. Özellikle tarla temizliği gibi konularda biraz daha titiz davranalım. Havanın orman yangın açısından riskli olduğu zamanlarda birbirimizi uyaralım. inşallah güzel bir yaz geçirelim. (çünkü 2021'de yaşadığımız felaketi tekrar yasamak istemiyoruz. Herkes taşın altına elini koyarsa, herkes bu konuda duyarlı olursa daha iyi bir sezon geçireceğimizi umuyoruz.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner97

banner82

banner83