banner203

Alanya’da iş bırakan hekimler taleplerini açıkladı

14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla Alanya EA Hastanesi Başhekimliği önünde bir araya gelen Hekim Birliği Sendikası üyeleri, 3 günlük iş bırakma eylemi üzerine açıklama yapıp karşılanmasını istedikleri talepleri sıraladılar.

Alanya’da iş bırakan hekimler taleplerini açıkladı

Hekim Birliği Sendikası üyeleri, Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimliği önünde 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla bir araya geldi. Sendika üyeleri, hekimlik için eğitimde başlayıp stajyerlik ve mesleği icra ederken yaşadıkları maddi ve manevi zorlukları sıralayarak bir takım taleplerde bulundular.
Topluma hak ettiği kalitede sağlık hizmeti sunmak ama bunun karşılığını da almak istediklerini vurgulayan sendika üyeleri yayınladıkları açıklamada, “İsteklerimizin sadece maaş artışı gibi bir kavramın içine sıkıştırılmasını asla kabul etmiyoruz. Hak ettiğimiz insana yakışır çalışma koşulları ve halkımızın hak ettiği sağlık hizmeti için çabalıyoruz” ifadelerine yer verdiler.
14-15-16 Mart tarihlerinde iş bırakacaklarını açıklayan üyeler, “Bu yolda kan kaybetmeye devam eden biz hekimler için pansuman olabilecek, acil çözüm bekleyen ve öncelikli haklı taleplerimiz” diyerek taleplerini şöyle sıraladılar:
“1-Hastane, ASM, ADSM’lerde güvenliğin gerçek anlamda sağlanması için güvenlik görevlileri ve gerekli araç, cihaz gibi donanım yeterli sayıda bulunması ve kurumlara kontrollü giriş sağlanması. Şiddete karşı mücadelede daha etkin, caydırıcı yaptırım ve usuller TCK ve CMK’da yer alacak şekilde düzenlenmesi, cezası kesinleşen faillerin sağlıkla ilgili sosyal güvenlik hakkından mahrum bırakılması. 2- Malpraktis davalarında hekim ve diş hekimlerinin, hakimler gibi güvence altına alınması. Kast unsuru olmadıkça, hekim hapis cezası ile yargılanmamalı ve tazminat hekime rücu edilmemeli.
3- Tüm hekim ve diş hekimleri arasında eşit işe eşit ücret anlayışı sağlanarak, aynı eğitim düzeyindeki hekimlerin statü farklılıklarından doğan ücret ayrımları kaldırılması. Genel bütçeden ödenen ve emekliliğe yansıyan tek kalem maaş düzenlenmeli ve bu maaş en az kıdemli tabip albay veya 1’inci dereceye ayrılmış 10 yıllık hakim ve savcı maaşı düzeyinde olmalı.
4- Aile Hekimliğindeki sözleşme ve ödeme yönetmeliği derhal geri çekilmesi. Aile hekimliğinde hak ediş ücretlendirmesinde 2700 nüfusa düşülse dahi aile hekiminin sorumlu olduğu nüfus 4 bin gibi hak ediş alması için katsayıların artırılması. Son 5 yıldaki cari gider kaybı yerine konmalı ve cari giderin yıllık hesaplaması, gider kalemlerine göre yapılması. Aile hekimliği için açılacak tüm binalar idare tarafından kamu binası olarak tedarik edilmesi ve aile hekimlerine tahsis edilmesi.
5- Asistan hekimlere 24 saati aşan mesai uygulamalarına son verilmesi. Asistan hekimler nöbet ücreti tehdidi ile fazla mesaiye zorlanmaması ve borçlanma senetlerinin kaldırılması. Özellikle uzmanlık ve yan dal eğitimi sonrası mecburi hizmetin kaldırılması.
Unutulmamalı ki sağlıklı, mutlu ve refah bir toplumun yolu sağlıklı hekimlerden geçer. Bu haklı sebeplerle 14 Mart Tıp Bayramımızı kutluyor ve 14-15-16 Mart 2022 tarihlerinde iş bırakıyoruz. Bu meşru mücadelemizi kamuoyuna saygı ile duyuruyoruz.”

banner111

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner97

banner121

banner82

banner83

404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.