Alanya’nın köklü firması iflas etti

Alanya’nın 74 yıllık köklü firması iflas etti. Türkiye’nin kırmızı et sektörünün önde gelen firmalarından biri olan Hacıince Et, ekonomik krize dayanamayarak iflasını ilan etti. Şirket, yaz aylarında konkordato talep etmiş ancak mahkeme tarafından reddedilmişti. Konya 1. İcra Dairesi, alacaklılara duyuru yaparak şirketin adi tasfiye sürecine girdiğini bildirdi.

Alanya’nın köklü firması iflas etti

Hacıince Et, 1950 yılında Alanya’da kurulmuş ve 74 yıl boyunca faaliyet göstermişti. Beyşehir’de 1000 dönüm arazi üzerinde 2 bin 500 büyükbaş hayvan kapasiteli çiftliği ve Meram’da et entegre tesisi bulunan şirket, Alanya ve Konya’da 41 milyon dolarlık yatırım yapmıştı. Şirket, Dim ve Al-Et markalarıyla üretim yaparken, Türkiye’deki fast food zincirlerine de bir dönem ürün veriyordu.

banner111

Şirketin mali sıkıntıya girmesinin nedeni olarak, Konya’da yapılan entegre tesis yatırımının geri dönüşümünün sağlanamaması gösteriliyor. Tesisin devreye alınmasından sonra, bir fast food zinciriyle olan anlaşmanın sona ermesi şirketi zor durumda bırakmıştı.

Hacıince Et’in ikinci kuşak temsilcisi Ahmet Hacıince, aynı zamanda Ulusal Kırmızı Et Konseyi’nin de başkanlığını yürütüyordu. Hacıince, konkordato talebinde bulunduğu dönemde yaptığı açıklamada, “Biz bu sektörün öncüsüyüz. Bu işi bırakmayacağız. Bu işi yapmaya devam edeceğiz. Bu işi yaparken de ülkemize katkı sağlayacağız” demişti.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner97

banner82

banner83