ATSO Başkanı Ali Bahar’dan açıklama

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Ali Bahar tüm çalışmalara katılımların askıya alınacağı belirtti.

ATSO Başkanı Ali Bahar’dan açıklama

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Antalya İl Koordinasyon Kurulu tarafından kamuoyunda yayınlanan bildiride özetle; 22 Ağustos 2023 tarihli ATSO meclis toplantısında bir meclis üyesinin meclis kürsüsünden gerçekleştirdiği konuşmasında, TMMOB’a bağlı meslek odalarına karşı haksız ve mesnetsiz söylemlerde bulunduğu dile getirilmiş ve konuşmanın, ATSO Meclis Kürsüsünden yapılmış olması nedeniyle ATSO’nun kurumsal kimliğini bağlayıcılığı göz önünde bulundurularak, ATSO tarafından konuya açıklık getiren kayıtlara geçecek düzeltici bir açıklama yapılana kadar, TMMOB Antalya İl Koordinasyon Kurulu’na bağlı Meslek Odaları olarak, ATSO ile paydaş olunan tüm çalışmalara katılımların askıya alınacağı belirtildi.
Başkan Bahar, “Önemle belirtmek gerekir ki Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO), 5174 Sayılı Kanun çerçevesinde kurulan Kamu Kurumu Niteliğinde Meslek Kuruluşudur. Odamızın meclis üyeleri, demokratik bir süreç olan seçimlerle göreve gelirler ve bu nedenle meclis toplantılarında fikirlerini özgürce ifade etme hakkına sahiptirler. Ancak her meclis üyesinin ifade ettiği düşünceler, kurumun tamamının düşüncesi olarak kabul edilmemelidir. Her üye kendi seçmenlerini temsil eder ve farklı görüşlere sahip olabilir. Dolayısıyla, meclis üyelerinin görüşleri genellikle kişisel veya meslek grubu üyelerinin düşüncelerini yansıtır ve tüm kurumun resmi görüşünü belirlemez. Bu noktada, meclis üyemiz tarafından söylenen sözler ve açıklanan düşünceler, Odamızın resmi görüşlerini yansıtmamaktadır. Meclis üyeleri, kendi kişisel düşüncelerini ifade etmek hakkına sahiptirler. Bu nedenle, meclis üyelerinin kişisel beyanları, kurumun tamamının resmi pozisyonunu temsil etmez” ifadelerine yer verdi.
Sözlerini sürdüren Bahar, “Odamızın kuruluş ve işleyişini düzenleyen 5174 Sayılı Kanunun 11 inci maddesi gereğince, Odanın hukuki temsilcisi ve icra makamı Yönetim Kurulu Başkanıdır. Bu çerçevede, Odamız nam ve hesabına resmi açıklama yapma, yazılı ve sözlü irade beyanında bulunma görevi esasen Yönetim Kurulu Başkanına aittir. Sonuç olarak, Yönetim Kurulu Başkanı tarafından yapılmayan açıklamalar, Odamızın resmi görüşünü belirlemez. Her meclis üyesi, kendi düşünce ve görüşlerini ifade etme hakkına sahiptir. Odamızın resmi görüşleri, kurumun yönetim organları tarafından belirlenir ve ilgili prosedürlere uygun olarak açıklanır. Dolayısıyla, fikir ve düşüncelerini beyan etmekte özgür olan Meclis üyesinin kişisel açıklamaları, Odamızın resmi pozisyonunu temsil etmemektedir. Kaldı ki, Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bahar, bahse konu meclis üyesinin konuşmasından sonra; Odaların gelirlerinin olmadığına, ancak Odaların kentin ve sivil toplumun gelişmesi için çok gerekli olduğuna, bunun için Odaların yetkili olması konusunda bir mevzuat çalışması yapılmasını desteklediğine, Odalara destek olma konusunda tarafsız bir şekilde elinden geleni yapmak ve onlara yardımcı olmak istediğine dair açıklamalarda bulunmuştur” dedi.

banner111

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner97

banner82

banner83