banner203

Özgenç'ten balıkçılar ve küçük tekne sahibi amatör balıkçıları rahatlatan öneri

Özgenç'ten balıkçılar ve küçük tekne sahibi amatör balıkçıları rahatlatan öneri

banner111

2004-2014 tarihleri arasında Gazipaşa Belediye Başkanlığı görevini yürütmüş olan Harita ve Kadastro Mühendisi Cemburak Özgenç, 1-2 ay içerisinde açılacak olan Gazipaşa Yat Limanı sonrası ne yapacağız, nereye gideceğiz diye kara kara düşünen yüzlerce Balıkçıyı rahatlatacak bir projeyi ortaya koydu


Cemburak Özgenç; yat limanımızın açılması ile birlikte amatör balıkçı ve tekne sahiplerimiz Limanı terk etmek zorunda kalacaklar. Yeni bir balıkçı barınağı için en ufak bir çalışma yok. Ancak şimdi ortaya koyacağım proje ile birlikte buna gerek de kalmayacak. Hatta bu saye de  Gazipaşa’mız yeni ve harika bir CAZİBE  MERKEZİNE  kavuşmuş olacak.
Bildiğiniz gibi Yat Limanının arkasında yer alan kısım da ,Hacı-Musa çayı ve Ulu Hendek birleşmektedir. Ulu Hendek , Deniz yolunun altından geçip, Karadağ’a doğru kıvrılmak ta ( bu güzergahı 2012 yılında bizzat meclise önerge vererek 30 metreye Çıkartmıştım), tarihi su kemerlerini keserek piknik alanının arkasından yat limanının arkasına dökülmektedir.
Şimdi yapılması gereken, Ulu Hendeğin, Hacı Musa Çayı ile birleştiği ve üzerinden Deniz Yolunun geçtiği menfezin sökülerek genişletilmesi ve yükseltilmesi sonucu (gözlemecilerin bulunduğu nokta) , küçük tekneler bu köprünün altından geçerek, Dere boyunca Sanayi kooperatifi sitesi ve Tarihi Su Kemerlerine doğru teknelerini park edebileceklerdir. 
Dere kenarının yer yer 30 metre genişliğinde olduğu da düşünülürse burada yapılacak Ahşap Rıhtımlar, köprüler, yürüyüş yolları  (Tarihi Su Kemerleri ile de birleştirilerek) ile birlikte Yat Limanı ile de birleştirilince Tüm Gazipaşa’mız ve gelen misafirlerimiz için harika bir GEZİNTİ ALANI oluşacaktır.
Bu  aynı zamanda;  şehrin ve yaşayanların, denizle –Yat Limanı ile ve  Selinus antik kenti ile bütünleşmesini sağlayacak bir düzenleme olacaktır. Ayrıca bu alandan karşı da bulunan eski Yıldız Gazinosu yani Selinus Kalesine yapılacak ahşap-asma köprü ile nefis bir görsellik ortaya çıkacaktır. Bu proje için Kültür ve Turizm Bakanlığından da çok rahatlıkla destek alınabilecektir.
Saygılarımla…

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2023, 13:05

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner97

banner82

banner83