Alanyalı oda başkanlarından korona deklerasyonu

Alanyalı oda başkanlarından korona deklerasyonu
Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 virüsüyle ilgili Alanya’da bulunan oda başkanları ALTSO Başkanı Mehmet Şahin ev sahipliğinde ALTSO’da bir araya geldi. Toplantıda, oda başkanları maske takarken, sosyal mesafe de korundu.

Toplantı sonrası oda başkanları adına basına bir açıklama yapan ALTSO Başkanı Mehmet Şahin, “Bu zorlu süreci birlik beraberlik içerisinde aşacağız. Sivil toplum kuruluşları olarak, bankalardan, CK’dan, Telekom’dan inisiyatif almalarını istiyoruz. İnsanları zor durumda bırakmasınlar. Bankalar kredi taksitlerinin ertelenmesi için ekstra ücret talep etmesin, CK ve Telekom ödenmeyen faturalar için erteleme yapsın, insanların internetini, elektriğini kesmesin. Çocuklarımız internet üzerinden ders çalışıyor ve bu şekilde kesme olunca mağdur olup, ders çalışamıyorlar” dedi.

Yeni açıklanan ekonomik paket kapsamında kredi çekmek isteyen esnaflardan ‘borcu yoktur’ yazısı istendiğine de vurgu yapan Başkan Şahin, son düzenlemeyle artık sadece vergi levhası ve kimlik fotokopisiyle internet üzerinden başvuru yapılarak kredi çekilebileceğini söyledi.

Başkan Şahin, Kısa Çalışma Ödeneği’nden de bahsederek, “ Kısa Çalışma Ödeneği’nden yararlanma şartlarının son 3 yılda 600 gün sigorta prim şartı 450 güne, son 120 günlük prim ödeme şartı da 60 güne indirilmişti. İçinde bulunduğumuz durum da gözetilerek bu 60 günlük süre şartının da kaldırılmasını gerektiğini düşünüyoruz. Bu kapsamda bölgemize özel de bir düzenleme yapılabilir” dedi.

Yerel yönetimlere de çağrı yapan Başkan Şahin, sadece kiralarda değil; çevre temizlik vergisi, ilan reklam vergisi, emlak vergisi, eğlence vergisi ve imarla ilgili harçlarda da esnafa kolaylık yapılmasını istedi.

Oda başkanları adına konuşan Başkan Şahin’in açıklamaları şu şekilde: “
7 GÜN 24 SAAT GÖREVİMİZİN BAŞINDAYIZ
Hepimizin bildiği gibi hem ülkemiz hem de tüm dünya Covid-19 isimli virüs nedeniyle zor günler geçirmekte ve pandemiye dönen bu hastalıkla ciddi biçimde mücadele edilmektedir. Devletimiz de bu konuda sürecin başından bu yana çok ciddi çalışmalar yürütmekte ve halkımızı bilgilendirmektedir. Bu konuda tüm kişi ve kurumlara da önemli görevler düşüyor.

Bu görevleri yerine getirebilmek amacıyla ben ve yönetim kurulu üyesi arkadaşlarımız, tüm oda başkanlarımız sürekli iletişim halindeyiz. Sürekli istişarede bulunduk. Aldığımız kararları da genel sekreterliğimiz üzerinden hayata geçiriyoruz. 7 Gün 24 saat görevimizin başındayız.

Görevlerimizi aksatmadan da personellerimize izin verdik. Sivil toplum kuruluşları olarak üzerimize düşen görevleri ilk biz yaptık.
Devletimizin çalışmalarını da yakından takip ediyoruz. Bölgemizde yaşanan sıkıntıları da başta Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği olmak üzere ilgili kurumlara çözüm önerileriyle birlikte iletiyoruz.

Yine oluşturulan Bilim Kurulunun önerileri ile “Evde Kal ve Hayat Eve Sığar” sloganları ile yapılan çağrıları destekliyor ve gerekeni yapmaya gayret gösteriyoruz. Bu manada odalarımız periyodik olarak dezenfekte çalışmaları yapmakla birlikte devletimizin önerilerini dikkate alarak 12 yaşından küçük çocuğu bulunan kadın çalışanlarımız ile hamile çalışanlarımıza ve kronik rahatsızlığı bulunan çalışanlarımıza odalar olarak izin verdik. Okullar açılana kadar bu personellerimiz izinli olacak. Ama odalarımızda da hiçbir çalışma aksamayacak. Üyelerimizin de mağdur olmaması için birimlerimizde 1-2 personel olacak şekilde ayarlamalar yaptık.

Bununla da yetinmeyerek yine devletimizin esnek çalışma konusundaki talepleri doğrultusunda çalışma arkadaşlarımızı sistematik ve nöbete dayanan sistemlerle asgari sayıda kullanarak hem onların hem de işlem yapmak için gelen üyelerimizin sağlığını korumaya gayret gösteriyoruz.

Elbette insan sağlığı çok önemli ama ekonomimiz de devam ediyor. Bizler de bu çağrıları yapan sivil toplum kuruluşlarının başında geliyoruz. ‘Evde Kal’, ‘Hayat Eve Sığar’ diye fakat bugün mecburiyetten dolayı arkadaşlarımızla burada toplanmak zorunda kaldık. Maskelerimizi taktık, sosyal mesafemizi koruyarak toplantımızı gerçekleştirdik.
Ekonomik anlamda açıklanan ilk pakette yetersizlikler vardı ama ikinci paket güzel onun için teşekkür ediyoruz. Ama yeterli değil. Dünyada da açıklanan paketler yeterli değil. Yurt dışında iş yapan arkadaşlarımızla görüş alışverişinde bulunuyoruz onlar da memnun değil kendi ülkelerinde açıklanan paketlerden.
Tüm bu faaliyetlerin bir de bürokratik bölümü var. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan her zaman söylüyor, ‘gereksiz bürokrasi uygulanmasın’ diye.

Bugün biz odada toplanmadan önce elektrik şirketi CK ile görüştük, Halkbankası müdürümüzle görüştük. Şimdi yeni yazı geldi. Oda başkanları olarak hepimizin hem bireysel, hem de toplu girişimlerimizle açıklanan kredinin şartları değişti.
Bilindiği gibi açıklanan kredi de arkadaşlarımızdan SGK’dan Vergi Dairesi’nden borcu yoktur yazısı isteniyordu. Biz birlik beraberlik çerçevesinde bunu aştık çok şükür. Şimdi sadece vergi levhası ve sadece kimlik fotokopisiyle evlerinden internet üzerinden bile kredi başvurusu yapılabilecek. Bankaya sadece imza atıp, krediyi almak için gidecekler. Onu da girişimlerimizle sağlamış olduk.
Bundan sonrası için neler yapılabilir. Onu da başkanlarımızla konuştu. Esnaf kefalet kredi kooperatifi başkanlarımızla da görüştük. Onlarda kredi üç ay ertelendi. Bu süreçte de ek faiz uygulanmayacak.
Elektrik şirketleri için de diyorum ki. Faturasını ödeyeni alın. Ama ödeyemeyen insanların elektriğini kesmeyin. Cumhurbaşkanımız her sektörde bunu açıkça ifade ediyor. Bizim sosyal sorumluluk görevimiz de var. İş insanlarımızı, esnaflarımızı düşünüyoruz ama şimdi evde çocuklarımız internet üzerinden ders çalışıyor. Sen gidip interneti kesersen bu çocuk nasıl ders çalışacak? Oda başkanları olarak kurum müdürlerimizden ve banka müdürlerimizden inisiyatif kullanmalarını istiyoruz. Empati yapsınlar. Biz tabii ki bu toplantının sonuçlarını başta Alanya’mızın Gururu Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu başta olmak üzere devlet büyüklerimize ileteceğiz.

Oda başkanlarımızla birlikte birlik beraberlik içerisinde çalışmaya devam edeceğiz.
Bilindiği gibi 2016 yılında yaşanan uçak krizinde de biz oda başkanlarımızla bir araya gelip çağrı yaptık. Birlik olalım demiştik.
Kısa Çalışma Ödeneği’yle de ilgili olarak 3 yılda 600 gün sigorta prim şartı 450 güne, son 120 günlük prim ödeme şartı da 60 güne indirilmişti.

Ama bu bizim bölgemizi, Alanya’mızı çok kapsamıyor. Bunu biz defalarca ilettik ve iletmeye de devam edeceğiz. Bizim burada sezonluk personelimiz çok, otellerde çalışan. Yaz döneminde. Tam Mart ayında işe başlanacak, 60 gün sigorta şartı gelince ondan faydalanamıyor. Dolayısıyla bu 60 günün de kalkmasını öncelikle oda başkanlarımız olarak talep ediyoruz. Bu bölgesel olarak sadece bizim bölgemize de uygulanabilir. Çünkü bölgesel anlamda da çıkan krediler var. Burada turizm çalışanlarımız, turizmciler kadar kötü durumdalar. Turizmci arkadaşlar zor durumda. İş insanlarımızı, üyelerimizi, esnafımızı düşünüyorum ama çalışanları da düşünmek zorundayız. Bunu özellikle Bakanımıza, TOBB’a ve ilgili yerlere ileteceğiz.

Biz elimizden geleni yapıyoruz. Çoğu zaman ‘Evde Kal’ çağrısına uyarak evde kalıyoruz ama oda başkanlarımızla sürekli istişare halindeyiz.
Burada yerel yönetimlere de görev düşüyor. Herkes elinden geleni yapıyor ama daha fazlasını yapmamız lazım. Bu sadece belediyenin aldığı kiralarda değil. Hem Büyükşehir Belediyesi hem de Alanya Belediyesi için diyorum sadece kiralarda değil, çevre temizlik vergisi, ilan reklam vergisi, emlak vergisi, eğlence vergisi ve imarla ilgili harçlarda da esnafa destek olunması gerekiyor. Esnaf lokomotif. Esnafın çarkı dönerse, personeline ücretsiz izin vermez. Bunu iyi biliyoruz, hepimiz iş insanıyız.
Kredi taksit ödemelerinin ertelenmesi konusunda da Bankalar Birliği’nin açık görüşü olmasına rağmen bazı bankalar ekstra ücret alıyormuş. Onlara da çağrıda bulunacağız hem yazılı hem sözlü. Gerekirse her bankayı ziyaret edip anlatacağız. Ertelerde ücret alınmasın.
Biz iş insanıyız, banka müdürlerinin nerede inisiyatif kullanabileceğini biliyoruz. İnisiyatiflerin son haddine kadar kullanılmasını bankalardan istiyoruz. CK’dan da, Telekom’dan da, istiyoruz. Benim, oda başkanlarımızın hepimizin e postaları doldu. Çalışanlardan gelen taleplerden dolayı.
Ben bütün oda başkanlarıma toplantımıza geldikleri için ve devletimize de taleplerimize karşılık bulan paketi çıkardıkları için çok teşekkür ederim.
Üyelerimiz, esnafımız, iş insanlarımız merak etmesin, sivil toplum kuruluşları olarak sürecin takipçisiyiz.
Bu düşüncelerden hareketle hep birlikte güzel günlere ulaşacağımız inancıyla tüm halkımıza ve insanlığa sağlık ve huzur dolu günler diliyorum.” 

Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2020, 17:29

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner97

banner82

banner83