banner203

Alanya'da Mevlüt Çavuşoğlu üzüntüsü

Alanya'da Mevlüt Çavuşoğlu üzüntüsü

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeni kabineyi açıklamasıyla birlikte, Ak Parti listelerinden Antalya milletvekili seçilen Alanyalı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun yeni kabinede yer almaması Alanya’da büyük üzüntüyle karşılandı.

Alanya’nın bağrından çıkan Mevlüt Çavuşoğlu, cumhuriyet tarihinin en uzun süre görev yapan Dışişleri Bakanı olmaya yaklaşsa da, Tevfik Rüştü Aras’ın rekorunu kıramadı.

Mevlüt Çavuşoğlu, Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından 29 Ağustos 2014’te, Başbakanlığa geçmek üzere görevi bırakan Ahmet Davutoğlu’nun yerine Dışişleri Bakanı oldu.

banner111

İlk döneminde 30 Ağustos 2015’e kadar 1 yıl 1 gün görev yapan Çavuşoğlu’nun yerine vekaleten Feridun Hadi Sinirlioğlu getirildi.

Çavuşoğlu, 24 Kasım 2015’te geri aldığı görevi bugüne (3 Haziran 2023’e) kadar 7 yıl 6 ay 10 gün boyunca sürdürdü. Çavuşoğlu toplamda 8 yıl 6 ay 11 gün bakanlık yaptı. Çavuşoğlu, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en uzun süre görev yapan 2. Dışişleri Bakanı oldu.


Çavuşoğlu, Ak Parti iktidarlarının en uzun süre görev yapan ikinci bakanı oldu. Ak Parti döneminde en uzun süre bakanlık yapan isim hala 13 yıl boyunca kesintisiz bakanlık yapan Ali Babacan.

Çavuşoğlu’nun yerine getirilen MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Ak Parti iktidarlarında görev yapan 7. Dışişleri Bakanı olacak.

Mevlüt Çavuşoğlu, yeni Kabine’nin açıklanmasının ardından şu mesajı paylaştı:
“Cumhurbaşkanlığı yeni Kabinesi ülkemize ve milletimize hayırlı olsun. Aynı kabinede birlikte çalışmaktan gurur duyduğum tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyor, yeni kabinemize başarılar diliyorum. Türkiye Yüzyılı için Cumhurbaşkanımız @RTErdogan ’ın liderliğinde; DURMAK YOK, YOLA DEVAM!”


HAKAN FİDAN KİMDİR?


Hakan Fidan, 1968 yılında Ankara’da doğmuştur. Kara Kuvvetleri Muhabere Okulu (1986) ve Kara Kuvvetleri Dil Okulu mezunudur. Evlidir. Akademik tahsilinin büyük kısmını TSK’daki görevi esnasında yapmıştır.
Almanya’da bulunan NATO Süratli Reaksiyon Kolordusu İstihbarat ve Harekat Başkanlığı’nda yurtdışı görevde bulunmuştur. Bu dönemde, University of Maryland University College’dan Siyaset ve Yönetim Bilimi alanında lisans dereceleri, yurda döndükten sonra Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden yüksek lisans ve doktora dereceleri almıştır.
TSK’daki Astsubaylık görevinden mecburi hizmetini müteakip istifa etmiş, daha sonra Büyükelçilik Siyasi ve Ekonomik Danışmanlığı, Başbakanlık Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi (TİKA) Başkanlığı, Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığı (Dış politika ve uluslararası güvenlikten sorumlu) görevlerinin yanı sıra Başbakanlık Özel Temsilciliği de yapmıştır.
Bu görevlere paralel olarak, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Yönetim Kurulu Üyeliği, Birleşmiş Milletler Kalkınma İşbirliği Platformu Danışma Kurulu Üyeliği, Ahmet Yesevi Türk-Kazak Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyeliği, Yunus Emre Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliği ve OYAK Genel Kurul Üyeliği yapmıştır. Uluslararası güvenlik, uluslararası kalkınma ve Türk Dış Politikası konularında akademik çalışmalarda bulunmuştur.
Hacettepe ve Bilkent üniversitelerinde yarı zamanlı olarak uluslararası ilişkiler alanında dersler vermiştir. Kısa bir süre MİT Müsteşar Yardımcılığı görevinin ardından, 27 Mayıs 2010 tarihinde MİT Müsteşarı olarak atanmış ve 10 Şubat 2015 tarihinde bu görevinden ayrılmıştır. 10 Şubat 2015 tarihinden geçerli olmak üzere Adalet ve Kalkınma Partisinden milletvekili aday adayı olmak için istifa etti.
Ancak 9 Mart 2015 tarihinde yazılı açıklama yaparak aday adaylığı başvurusunu geri çekti. 10 Mart 2015’te görevine geri döndü. Hakan Fidan, yeni Kabine’de Dışişleri Bakanı oldu.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner97

banner82

banner83