banner203

DÜNYA PREMATÜRE GÜNÜ

Günümüzde gerçekleşen doğumların yüzde 10’unu kapsayan prematüre doğumlar ve doğum sonrası bebeklerde sık rastlanan sorunlar hakkında konuşan Uzm. Dr. Hakan Ongun, “Erken doğan bebekler, yeni doğan hekiminin ellerindeyse kazanır” şeklinde konuştu.

DÜNYA PREMATÜRE GÜNÜ
Medical Park Antalya Hastane Kompleksi YenidoğanYoğun bakım Ünitesi Bölüm Başkanı Uzm. Dr. Hakan Ongun, Dünya Prematüre Günü nedeniyle sık rastlanan sorunlar üzerine bilgi verdi. 
Uzm. Dr. Hakan Ongun, gebeliğin 37. haftasını tamamlamadan önce doğan bebeklerin prematüre olarak kabul edildiğini belirtti. Uzm. Dr. Ongun, “Prematüreliğin belirlenmesi, gebelik yaşının belirlenmesiyle mümkündür. Gebelik yaşının tayininde güvenilir son adet tarihi, erken gebelik ultrasonografisi gibi bilgiler kullanılmakla beraber Dubowitz veya Ballard yöntemleriyle çeşitli fiziki muayene bulguları ve nörolojik değerlendirme sonucu elde edilen gebelik yaşı değerlendirmeleri de kullanılmaktadır” dedi.

“SOLUNUM SİSTEMİNDE SIKINTILAR OLABİLİR”

Prematüre bebeklerde sık rastlanan sorunlar hakkında da bilgi veren Uzm. Dr. Ongun, “Prematüre doğan bebeklerde solunum sisteminin yanı sıra kardiyovasküler sistem, merkezi sinir sistemi, böbrek sorunları, göz sorunları, bağırsak sistemi problemi ve immünolojik sorunlarla karşılaşılabilir. Solumun sisteminde; solunum 20 saniyeden uzun süreli duraklaması ya da kalp atımının yavaşlaması ve/veya morarmanın eşlik ettiği solunum durması olarak karşımıza çıkmaktadır” ifadelerini kullandı. 

“KARDİYOVASKÜLER SİSTEM PROBLEMLER DE GÖRÜLEBİLİR”

Enfeksiyon, konvülsiyon, kan şekeri düşüklüğü, kafa içi kanama, anemi, hipokalseminin sık sık karşılaşılan apne nedeni olduğuna vurgu yapan Uzm. Dr. Ongun, “İlerleyen haftalarda gastro-ösefagealreflü, apneye yol açabilir. Beslenmenin pozisyonuyla geriler. Doğum ağırlığı 1000 gramın altında ise yüzde 50 sıklıkla kardiyovasküler sistem problemleri de görülmektedir. Bunların yanı sıra böbrek sorunları yanı sıra elektrolit dengesizliği, baz dengesizliği ve böbrek yetmezliği de görülebilmekte” dedi.
 
“4 İLA 6. HAFTA ARASINDA GÖZ MUANESİ GEREKMEKTE”

1000 gram altındaki bebeklerin yüzde 70'inde, 1500 gram altı bebeklerin yüzde 25-35'inde görülen göz sorunu prematürelik retinopatisinedeniyle tüm prematüre bebeklerde doğum sonrası 4 ile 6. hafta arasında göz muayenesi önerildiğinin altını çizen Uzm. Dr. Ongun şöyle devam etti: “Bağırsak sistemi sıkıntılarıysa genellikle beslenme sorunları, kasık fıtığı olarak karşımıza çıkmaktadır. İmmünolojik olarak ise;enfeksiyona eğilim, kan şekeri, kalsiyum ve fosfor dengesi, sarılık, işitme bozuklukları olarak karşılaşmaktayız.”
ERKEN DOĞAN BEBEKLERİN BAKILABİLECEĞİ MERKEZLERDE DOĞUM YAPIN”
Son yıllarda yenidoğan bakım ünitelerinin yaygınlaşmasının prematüre bebeklerin hayatta kalma imkânlarını arttırdığına dikkati çeken Uzm. Dr. Ongun, erken doğan bebeklerin mutlaka yenidoğan ünitesinde kontrol altına alınması gerektiğini belirterek, “Erken doğan bebekler yenidoğan hekiminin ellerindeyse kazanır. Aileler, erken doğan bebeklerinin bakılabileceği merkezlerde doğum yapmalıdırlar” ifadelerini kullandı. 

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2015, 10:34

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner97

banner121

banner82

banner83