banner203

TURİZMCİ SEÇİM SONUCUNA NASIL BAKIYOR?

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, 1 Kasım seçiminin ardından sandığın turizm sektörüne yansımalarını değerlendirdi. 2015’in yüzde 2’lik kayıp ve 5 milyar dolarlık zararla kapanacağını belirten Ayık, seçimlerden sonra turizmcilerin rahat bir nefes aldığını söyledi.

TURİZMCİ SEÇİM SONUCUNA NASIL BAKIYOR?
1 Kasım seçimlerinin ardından turizmcilerin beklentilerini aktaran Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Osman Ayık, “Artık çalışma ve icraat zamanı” yorumunda bulundu. Türkiye’nin seçimini yaptığını ve sandıktan güçlü bir iktidar tablosunun çıktığını ifade eden Ayık, sektörün bekleyen sorunlarına da değindi. Konaklama sektörüne KDV desteğinden başka uzun zamandır bir destek verilmediğini kaydeden Başkan Ayık, “Sektörün bekleyen birçok sorunu vardı. Bu dönemde turizmciler olarak bizim beklentimiz bu sorunların hemen çözülmesi. Uzun zaman önce KDV ile ilgili bir destek verilmişti. Konaklama sektörüne o zamandan bu yana bir destekleme olmadı. Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşması için en temel dayanak güçlü ürünümüzün varlığı. Bunları destekleyecek bir takım uygulamalar olursa ki bunlar içerisinde en önemlisi sektörün anayasası olan 2634 sayılı yasayı yeni baştan düzenleyip bizi 2023 vizyonuna taşıyacak seviyeye getirmesi. Bunun yapılması sektörü 2023 hedeflerine sorunsuz taşır” dedi.

TURİZMCİLER SEÇİMDEN SONRA RAHAT BİR NEFES ALDI”

Seçimlerin turizmcileri ilgilendiren kısmının ülkedeki iç huzur olduğuna dikkat çeken Başkan Ayık, olumlu mesajlarla birlik beraberlik içerisinde çalışmaya devam edeceklerini söyledi. Ayık, seçimin ardından turizmcilerin rahat bir nefes aldığını da belirterek şöyle konuştu: 
“Seçimlerin bizi ilgilendiren kısmı ülkedeki iç huzur ve güven ortamıdır. Buradaki barış ortamı iklimi bizim için önemlidir. Olumlu mesajlar yeterlidir. Türkiye’nin alacağı çok yol var. Turizmciler seçimin ardından rahat bir nefes aldı. Biz her zaman için bu ülkeye inan bir sektörüz. İnancımız ve kararlığımız devam ediyor. Birlik beraberlik içinde hizmet etmeye devam edeceğiz.”

“SEKTÖREKİ YÜZDE 2’LİK KAYIP DEVAM EDİYOR”

Sektörün son durumu hakkında da bir takım değerlendirmelerde bulunan Ayık, sektörün kaybının devam ettiğini söyledi. Yüzde 2’lik bir kaybın rakamsal olarak küçük göründüğünü ancak parasal değerinin yaklaşık olarak 5 milyar dolar olduğunun altını çizen Ayık, “Bu seneyi her şeye rağmen çok büyük olmayan bir kayıpla kapatacağız. Yüzde 2’lik bir kayıpla kapanacak. Bu yılın şartlarına bakılınca yine de olumlu bir sonuçtur. Önümüze bakıyoruz. 2016’da inşallah bir şekilde istikrar var olduğu sürece biz vazifemizi yapıp sayıları eskiye döndürmeye çalışacağız. Toparlanması zaman alacak. 2015 yılı uzun yıllardan sonra ilk defa kayıp yaşadığımız bir yıl olacak. Sayısal olarak yüzde 2’lik kayıp döviz olarak çok büyük bir kayıp. Gecelemeler kısaldı, fiyatlar düştü ve 5 milyar dolarlık bir kayıp söz konusu” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2015, 08:54

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner97

banner121

banner82

banner83