banner203

Antalya ve Alanya’da bu belgeyi almayan yanacak

Antalya ve Alanya'da milyonlarca konut sahibini ilgilendiren haber geldi. 'Konutların Turizm Amaçlı Kiralanmasına ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun' Resmi Gazete'de yayımlandı. Bu kapsamda evini kiralamak isteyen vatandaşlar öncesinde Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan izin belgesi almak zorunda. İzin belgesi almayan vatandaşlara ceza yağacak.

Antalya ve Alanya’da bu belgeyi almayan yanacak

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanan “Konutların Turizm Amaçlı Kiralanmasına ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” 1 Ocak 2024 tarihinde yürürlüğe girecek. Kanuna göre, 100 günden az süreli konut kiralamaları, “turizm amaçlı konut kiralaması” kapsamına alındı. Bu kapsamda bulunan konutların kiralanması için, kiralama sözleşmesi yapılmadan önce Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan izin belgesi alma zorunluluğu getirildi. 

İzin belgesi almak için, konutun bulunduğu binanın tüm kat maliklerinin oy birliği ile onay vermesi gerekiyor. İzin belgesi ücreti, Bakanlık tarafından belirlenecek.

zin belgesi olmadan turizm amaçlı konut kiralayanlara, her bir konut için 100 bin TL idari para cezası uygulanacak. Bu ceza, 15 gün içinde izin belgesi alınması halinde 500 bin TL’ye, ikinci 15 gün içinde de izin belgesi alınmaması halinde 1 milyon TL’ye yükselecek.

İzin belgesi sahibinden kiralanan turizm amaçlı konutu kendi nam ve hesabına üçüncü kişilere kiraya verenler, kendi adına mesken olarak kullanmak amacıyla kiraladığı konutu kendi nam ve hesabına turizm amaçlı kiraya verenler ve izin belgesi olmayan konutların turizm amaçlı kiralanmasına aracılık edenler hakkında da her bir sözleşme için 100 bin TL idari para cezası uygulanacak.

banner111

İzin belgesi olmadan kiralanan konutların elektronik ticaretine ve tanıtımına imkan sağlayan platformlar, Bakanlık tarafından uyarılmaları halinde, söz konusu ilanları 24 saat içinde kaldırmakla yükümlü olacak. Aksi halde, bu platformlara her bir konut için 100 bin TL idari para cezası uygulanacak.

Bu yeni düzenlemenin amacı, kısa süreli konut kiralamalarında yaşanan sorunların önüne geçilmesi ve turizm sektörünün daha sağlıklı bir şekilde gelişmesinin sağlanmasıdır.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner97

banner82

banner83