Yılmaz’dan turizm işletmelerinde fiyat rekabeti yerine kalite rekabeti vurgusu

Yılmaz’dan turizm işletmelerinde fiyat rekabeti yerine kalite rekabeti vurgusu

TÜRSAB Alanya BTK 2’nci Başkanı ve Alanya Turizm Tanıtma Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Kerim Yılmaz, “Antalya’daki turizm işletmeleri fiyat rekabeti yerine kalite rekabetine odaklanmalı” dedi.

Rus medyasında Türkiye için erken rezervasyon paketlerinde büyük indirimlerin olduğundan bahsedildiğini söyleyen Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Alanya Bölge Temsil Kurulu (BTK) 2’nci Başkanı ve Alanya Turizm Tanıtma (ALTAV) Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Kerim Yılmaz, “Kalitenin bir bedeli vardır. Sürekli indirimlerle anılarak ucuz ülke imajına bürünmeyelim” dedi. Kalite rekabetine odaklanılması gerektiğine vurgu yapan Yılmaz, sürdürülebilir turizmde olması gerekenleri şöyle sıraladı:

banner111

“GÜNCEL TURİZM POLİTİKASI OLMALI”

Sürdürülebilir turizm, çevresel, ekonomik ve sosyal açıdan dengeli bir turizm faaliyeti yürütülmesini hedefleyen bir yaklaşımdır. Bu kapsamda, Antalya’da turizm faaliyetlerinin sürdürülebilirliğini sağlamak için güncel turizm politikaları hayata geçirilmelidir. Bu politikaların hayata geçmesi, bürokratların, sektör yöneticilerinin, turizm esnafının ve yerel halkın katkılarıyla olur. Yapılması gerekenler özetle şöyledir:

“MİSAFİR MEMNUNİYETİ ÖNEMLİ”

Antalya’daki turizm işletmeleri fiyat rekabeti yerine kalite rekabetine odaklanmalı. Hizmet kalitesinin düşürülmesi yerine, daha iyi hizmet sunmak için düzenli yatırım yapmalı. Bu, misafir memnuniyetinin artırılmasına ve sürdürülebilir turizmin desteklenmesine yardımcı olacaktır. Antalya’daki turizm faaliyetlerinin çevresel olumsuz etkileri de azaltılmalıdır. Bu kapsamda, atık yönetimi, su tasarrufu, enerji verimliliği ve doğal kaynakların korunması gibi sürdürülebilirlik önlemleri alınmalıdır.

“YEREL HALK TURİZMDEN DAHA FAZLA FAYDA SAĞLAMALI”

Turizm işletmelerinin yerel ekonomiye olan katkısı artırılmalı. Antalya’daki turizm işletmeleri yerel ekonomiye katkı sağlamalı. Yerel ürünleri kullanmak, yerel hizmetlerden faydalanmak ve yerel işgücünü istihdam etmek, turizmin sürdürülebilirliği açısından önemlidir. Bölge halkı turizmden maksimum fayda sağlamalı. Antalya’daki turizm faaliyetlerine toplumun katılımını arttırmak, turizmin sürdürülebilirliği açısından önemli. Yerel halkın turizm faaliyetlerine dahil edilmesi, turizm işletmelerinin toplumla etkileşimini artırması, bunları yaparken yerel kültürün korunmasına yardımcı olunması gerekmekte. Hizmet kalitesinin daha yüksek olduğu iyi bir sezon diliyorum.”

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2023, 15:28

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner97

banner82

banner83