LİTVANYA'DA ALANYA RÜZGARI

Alanya Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Litvanya'ya düzenlenen iş gezisinin ilk gününde Türkiye-Litvanya İş Forumu düzenlendi.

LİTVANYA'DA ALANYA RÜZGARI
ALTSO Başkanı Mehmet Şahin, Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Dim, ALKOD Başkanı Ömer Göker, ALTSO Yönetim Kurulu ve meclis üyeleri ile bir gurup iş adamından oluşan heyet, iş forumunun ardından bazı firmalara da ziyaret gerçekleştirdi.

Türkiye-Litvanya İş Forumunda ALTSO Başkanı Mehmet Şahin, bir sunum gerçekleştirdi. Sunumda Alanya'nın genel yapısı, ekonomisi ve işbirliği imkânları yer aldı.

BAŞKAN ŞAHİN, İŞ ADAMLARINI ALANYA’YA DAVET ETTİ

Başkan Şahin, turizm, tarım, inşaat sektörlerinin son durumu hakkında bilgiler sunduğu konuşmasında, Alanya'nın eğitim, spor, sanat gibi alanlarda da cazip bir bölge olduğuna dikkat çekti. Litvanyalı iş adamlarını Alanya'ya davet eden ALTSO Başkanı burada Litvanya'nın geçmiş dönem Türkiye Büyükelçisi Kestutis Kudzmanas, Türkiye'nin Litvanya Büyükelçisi Aydan Yamancan, Litvanya Ticaret ve Yatırım Genel Müdürü Mantas Juozas Nocius, Litvanya Cumhuriyeti Ulaştırma Bakan Yardımcısı Arijandas Sliupas ile de görüşmelerde bulundu.

BÜYÜKELÇİ YAMANCAN BİLGİ VERDİ

Litvanya Büyükelçisi Aydan Yamancan, Alanya'nın güçlü ekonomik yapısı ile Lİtvanya ile bazı alanlarda işbirliği yapabilecek gücü olduğunu dile getrdi. Bu konuda üzerine düşeni yapmaya hazır olduğunu belirten Yamancan, Türkiye'nin genel ekonomik yapısına da ilişkin birtakım bilgiler verdi.

TÜRKİYE 25. SIRADA

Litvanya Ticaret ve Yatırım Genel Müdürü Mantas Juozas Nocius da forumda Litvanya'nın ekonomik ve sosyal yapısına ilişkin bilgiler verdi. Türkiye'nin 137 Milyon dolar ile Litvanya'nın ihracatında 25. sırada olduğunu söyleyen Nocius, işbirliğinin artarak devam ettiğini söyledi. Nocius, Avro'ya geçis sürecini tamamladıklarını ama daha güçlü bir ekonomiye sahip olmak için mücadele ettiklerini söyledi. İnternet alt yapısı açısından dünyanın en sağlam teknolojisine sahip olduklarını da belirten Nocius, sanal teknolojide Litvanya olarak çok başarılı çalışmalara imza atmaya başladıklarını dile getirdi. Genel Müdür Nocius, mobilyacılık, ahşap işleme ve gıda sanayinde de Litvanya'nın çok iyi noktada olduğunu sözlerine ekledi.

KUDZMANAS: ALANYA’YI ÇOK BEĞENDİM

Burada Litvanya'nın geçmiş dönem Türkiye Büyükelçisi Kestutis Kudzmanas da, daha önce ALTSO Başkanı Mehmet Şahin'in davetlisi olarak geldiği Alanya'yı çok beğendiğini söyledi. Alanya'da yaptığı arazi ve firma gezilerini anlatan eski büyükelçi, Alanya'nın Litvanya halkı için uygun bir tatil merkezi olduğunu vurguladı.

Litvanya Cumhuriyeti Ulaştırma Bakan Yardımcısı Arijandas Sliupas da iki ülke arasında ulaşım konusunda hiçbir sorun olmadığını ve ilişkilerin sürekli gelişmeye devam ettiğini söyledi. Litvanya'nın da Türkiye gibi Avrupa ile Asya'yı birleştirdiğine dikkat çenen Bakan Yardımcısı, Litvanya'nın deniz ticaretinde güçlü bir ülke olduğunu da söyleyen Sliupas, demiryolu ve kara yolu nakliyelerinde de ülkesinin önemli bir geçiş merkezi olduğunu sözlerine ekledi.

Forumun sonrasında ALTSO Başkanı Mehmet Şahin tarafından Litvanyalı bürokratlara Alaaddin Keykubat heykeli ve içinde çeşitli tanıtım materyalleri olan hediyeler takdim edildi.

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2015, 13:51

Burak Oztunc

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner121

banner97

banner111

banner144

banner82

banner83