5 yıldızlı pazar İranlıları bekliyor

Esnaf, küçük AVM tarzı mağazalarının önüne kurduğu pazarda İranlı turistleri bekliyor.

5 yıldızlı pazar İranlıları bekliyor

Turizmin başkenti Antalya’nın en önemli turizm bölgelerinden Kundu’da, uzun süredir ekonomik durgunluk yaşayan esnafın yüzünü İranlı turistler güldürecek. Ülkelerindeki 14 günlük nevruz tatili için Türkiye’ye giriş yapan İranlı turistlerin, sezon öncesi esnafa rahat bir nefes aldırması bekleniyor. Yaklaşık 500 esnafın, küçük AVM tarzı mağazaların önüne kurduğu pazarda, tekstil, deri, ayakkabı, çanta, gıda ve elektronik eşyalar yer alıyor. Farsça ve Türkçe duyurularla ürünlerin tanıtıldığı pazarın bir iki gün içinde hareketlenmesi bekleniyor. 5 ile 50 TL arasındaki fiyatlarla esnaf kıştan kalan ürünlerini sezon öncesi uygun fiyata elinden çıkarmanın hesaplarını yapıyor. Kısa süreli pazarda esnaf, yaklaşan sezon öncesi borçlarını ödeyip, yeni ürünler almayı İranlı turiste bağladı.

banner111
"İki haftalık pazar"

Esnaflardan Sedat Orman, Antalya’nın en önemli pazarlarından biri olan Kundu nevruz pazarının İranlılar için kurulduğunu belirtti.
Pazarda maliyetin altında ürünlerin satışa çıkarıldığını ifade eden Orman, “Tekstil, deri, hediyelik eşyalar, turiste yönelik ürünlerimiz var. İki hafta İranlılara yönelik özel bir pazar. 5 ile 30 TL arasında kaliteli ürünleri satıyoruz. 2 milyona yakın İranlı ülkemize geliyormuş, biz de onları Antalya’ya bekliyoruz” dedi.

"İranlı turistleri bekliyoruz"

Esnaflardan Erdal Güllü de İranlılara yönelik pazarın son 3 yıldır kurulduğunu ve büyük rağbet gördüğünü söyledi. Pazarın iki hafta sürdüğünü kaydeden Güllü, “Hem İranlılar hem bizim için güzel oluyor. Ağırlıklı olarak tekstil ürünleri satılıyor. Onların Türk tekstil ürünlerine ilgisi yoğun. Pazar havasını İranlılar çok seviyor. Dükkanları tercih etmiyorlar. Ülkemize giriş yaptılar, dört gözle İranlıları bekliyoruz” diye konuştu.

"İranlılar pazarı seviyor" 

Esnaflardan Yusuf Karakaya ise geçen yıl turizmin kötü geçmesi nedeniyle kendi işlerinin de olumsuz etkilendiğini söyledi. Her yıl nevruz öncesi dükkanlarının önüne pazar gibi tezgah kurulduğunu dile getiren Karakaya, “İranlılar bu dönemde iki haftalık tatillerini Türkiye’de geçiriyor. Antalya’ya da geliyorlar biz de bu dönemde elimizde kalan ürünlerin yer aldığı pazarı kuruyoruz. 10 TL-20 TL arasında satıyoruz. Dükkanların içinde de ürün var ama İranlılar bu şekilde pazarı seviyor. Yerli misafirlerimiz de ilgi gösteriyor. Ürünlerimizi elimizde kalmasın diye yarı yarıya veriyoruz” dedi.

İranlılar için pazarın hazır olduğunu belirten Karakaya, gelmemeleri halinde ise işlerinin kötü olacağını ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2017, 14:51

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner97

banner121

banner82

banner83