banner203

Çavuşoğlu'ndan Antalya vaatleri: Sağlık turizmi, 3. havaalanı, hızlı tren...

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya'da katıldığı bir toplantıda kentle ilgili önemli vaatlerde bulundu. Türkiye'nin şu anda deniz, kum, güneş turizminden 30-40 milyar dolar gelir elde ettiğini belirten Çavuşoğlu, sağlık turizminde 50 milyar dolarlık gelir hedeflediklerini söyledi.

Çavuşoğlu'ndan Antalya vaatleri: Sağlık turizmi, 3. havaalanı, hızlı tren...

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, sağlık turizmi konusunda Antalya'da iddialı açıklamalarda bulundu. Antalya'yı teknoloji şehri, sağlık turizminin başkenti ve üniversiteler kenti yapacaklarını, sağlık turizminden de 50 milyar dolar gelir hedeflediklerini belirten Çavuşoğlu, Antalya'ya iki koldan hızlı tren getireceklerini ayrıca kente bir havalimanı daha yapacaklarını açıkladı. 

banner111
Antalya Büyükşehir Belediyesin'nin düzenlediği 4. Muhtarlar İstişare Toplantısı'na katılan Çavuşoğlu, bu yıl turizm sektörünün geçen yıla göre iyi geçtiğini, Rusya'dan gelen turist sayısında yüzde 500 artış olduğunu ifade etti. 

''ANTALYA'YA 1500 YATAKLI ŞEHİR HASTANESİ YAPACAĞIZ''

Dünya gazetesinden Fkri Cinokur'un haberine göre Çavuşoğlu, "Antalya'yı sağlık turizminin de başkenti yapacağız. Bunun için altyapılarını hazırlamamız gerekiyor. Bir taraftan özel, bir taraftan devlet hastaneleri ilçelerimizdeki hastaneleri tamamlıyoruz. Hastanelerimizin eksik olan cihazlarını gönderiyoruz. Doktor ihtiyaçlarını gidermeye çalışıyoruz. Antalya'ya 1500 yataklı şehir hastanesini kazandıracağız. Araştırma hastanemiz, tıp fakültemiz, diğer hastanelerimizle ağız ve diş sağlığı merkezlerimizle, tüm hastanelerimizle Antalya, yavaş yavaş sağlık turizminin de başkenti olmaya başladı. Bundan sonra sağlıktan çok gelir elde edeceğiz" dedi.

''SAĞLIK TURİZMİNDE 50 MİLYAR DOLAR GELİRE ULAŞACAĞIZ''

Sağlık turizminde, deniz kum ve güneş turizminden çok daha fazla gelir elde edeceklerini anlatan Bakan Çavuşoğlu, ‘'Bunun için de geçen yıl önemli bir fuar gerçekleştirdik. 4 günde yabancı fimalarla 10 milyar TL'lik sözleşme imzalandı. Her yıl Cumhurbaşkanımızın himayesinde yapacağız ki biz şu anda 30-40 milyar dolar turizmden elde ediyoruz. İnşallah sadece sağlık turizminde 50 milyar dolara ulaşacağız" diye konuştu. Antalya'nın aynı zamanda eğitim kenti olması için de çalıştıklarını ifade eden Çavuşoğlu, şunları kaydetti: "Antalya'mızı üniversiteler şehri yapacağız dedik. Halen 5 üniversite var. İnşallah Manavgat'ta bir üniversite, batı Antalya'da da bir üniversite daha kurulacak. Üniversite sayısı 7'e çıkacak. Önümüzdeki süreçte hedefimiz 10 üniversite. Gaizpaşa'da Uzay Bilimleri ve Havacılık Fakültesi açacağız."

''ANTALYA'YA ÜÇÜNCÜ HAVALİMANINI YAPACAĞIZ''

Antalya'nın kongre şehri olması için de çalışmalarının sürdüğünü anlatan Çavuşoğlu, "2 kulvardan hızlı treni Antalya'ya getiriyoruz. Antalya'ya 3. Havaalanını da kazandıracağız'' dedi.
Antalya'ya 10.5 milyon turist geldi

Yılın 11 aylık döneminde Antalya Havaalanı'na 9 milyon 617 bin 29, Gazipaşa Havaalanı'na da 805 bin 736 olmak üzere toplam 10 milyon 422 bin 765 turist geldi.

Geçen yıla göre Antalya'ya gelen Rus turist, 11 aylık dönemde yüzde 688 artarak yüzde 38.42 oran ile ilk sırada yer aldı. Bu dönemde 3 milyon 695 bin 69 Rus turist Antalya'yı ziyaret etti. Alman turist sayısı geçen yıla göre yüzde 16 düşmesine rağmen 1 milyon 662 bin 604 turist ile ikinci sıradaki yerini korudu. Ukrayna'dan gelen turist sayısı ise yüzde 24 artışla 712 bin 176'ya ulaştı. Ukrayna böylece üçüncü sırayı aldı. İngiliz turist sayısı da yüzde 8 artarak 357 bin 786'ya ulaştı. Hollandalı turist sayısı yüzde 16 düşüşle 254 bin 727'ye geriledi. Buna rağmen Hollandalı turistler 5. sırada yer aldı.

ERKAN YAĞCI: 2018 YILINA MORALLE GİRİYORUZ

Akdeniz Turistik Otelciler Birliği (AKTOB) Başkanı Dr. Erkan Yağcı, Rusya pazarının 2017 de çok güçlü büyüdüğünü ve geliştiğini söyledi. Turizmde geri dönüşün 2017 yılında hızlı olduğunu belirten Yağcı, şöyle konuştu: "Antalya'da 2014 yılı turizmde altın bir yıl olmuştu. 12 milyon turiste ulaşmıştık. 2016 krizinden sonra bu yıl toparlanma sürecine girdik. Antalya'da 11 aylık dönemde 10 milyon turist sayısı aşıldı. 2018 yılı için umutluyuz. Avrupa'da özellikle Almanya pazarında, İskandinav ve Benelüx ülkelerinde iyileşme bekliyoruz. 2018 yılına moralle giriyoruz."

Güncelleme Tarihi: 19 Aralık 2017, 10:07

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner84

banner97

banner121

banner82

banner83