Otellere yılbaşı dopingi

Turizm kenti Antalya’da yılbaşı hazırlıkları tamamlandı. Hafta sonuna denk gelen yılbaşı kutlamaları iç pazarı hareketlendirirken 5 yıldızlı otellerin doluluk oranının yüzde 90’a ulaşacağı belirtildi.

Otellere yılbaşı dopingi
Dünyanın en önemi turizm destinasyonlarından Antalya’da, yılbaşı hazırlıkları sona erdi. Şehir otelleri başta olmak üzere turistik ilçelerdeki 5 yıldızlı oteller, yılbaşı için özel renkli gala programları hazırladı. Oteller, zengin menülerinin yanı sıra tanınmış sanatçılarla, konuklarına unutulmaz bir yeni yıl gecesi yaşatacak. Yılbaşının pazar gününe denk gelmesi ve tatil süresinin kısa olması nedeniyle yerli turistin yakın çevre illerdeki otelleri tercih etmesi bekleniyor. Antalya’da kış döneminde açık olan otellerin ise yüzde 90 doluluk oranına ulaşacağı belirtildi. Kent merkezinde AVM’ler, Noel Baba, yılbaşı ağacı, yılbaşı çelenkleri ve renkli süslemeleri ile dikkat çekerken, işlek caddelerde ise herhangi bir hazırlığın olmadığı görüldü.

"2018 rezervasyonları oldukça iyi"

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, 2 yıllık kayıpların ardından bu yıl bir çıkış yılı yakaladıklarını kaydetti. 2017 yılını çift hanelerdeki bir büyüme ile tamamlayacaklarını kaydeden Ayık, "Yabancı ziyaretçi sayısı açısından 32-33 milyonu yakalayacağız. Bu sayı bizi tatmin etmiyor. Amacımız 2014 yılındaki rakamlara acilen ulaşmaktır. 2018 yılında 2014 rakamlarının üzerine çıkmak ve geçmişteki başarılarımızın üzerine koymak istiyoruz. Şuana kadarki veriler 2018 yılının oldukça iyi olacağını gösteriyor. İlk rezervasyonlar bizi tatmin ediyor. Önümüzdeki dönemde trendlerde bir bozulma olmazsa Avrupa pazarında bir geri dönüşün olacağını gözlemliyoruz. 2018 yılında, İngiltere, Orta Avrupa pazarı, Polonya, Macaristan ve Balkan pazarında başarı sağlayacağız" diye konuştu.

"100 farklı ülkeden misafir"

Rusya Federasyonunun ana pazarlarından olduğunu hatırlatan Ayık, "Orada 2017 yılında tarihi rekor kırdık. 2018 yılında üzerine ilaveler olacak. Ukrayna ve Türk Cumhuriyetlerdeki pazarlardan misafirlerimiz olacak. 2018 yılında Türkiye’nin tekrardan eski rakamlarına ulaşacak. Bu kapsamda hem sektör hem de Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak çalışıyoruz. Çin, Hindistan, Orta Doğu pazarlarında tanıtım faaliyetlerine devam ediyoruz" dedi.

Kısıtlı sayıda pazara bağlı kalmak istemediklerini dile getiren Ayık, Türkiye’nin, 100’ün üzerinde farklı kaynaktan misafir ağırladığını belirtti.

"Yüzde 90 doluluk"

Kış tatillerinin istedikleri oranda gitmediğinden yakınan Ayık, "Bu gelişmeyecek anlamında değil. Bu sene değişik bir yıl, dünya genelinde de bir takım sıkıntılar var. Açık olan tesislerimizde yılbaşında ciddi bir yoğunluğun olmasını bekliyoruz. Hem dış hem içeriden misafirlerimiz gelecek. Buradaki rakamlar bizim beklediğimiz seviyelerde olmayabilir. Ama önümüzdeki yıllardan itibaren bu rakamları eski seviyelere ulaştırmak en büyük amacımız. Yılbaşında açık olan tesislerde yüzde 90’lara varan doluluk olacak. Yılbaşı tatili 3 gün görünüyor. Bu da vatandaşlarımız iç pazarda yılbaşı programlarına taleplerini arttıracaktır" ifadelerine yer verdi.

"Hedefimiz 2014 rakamlarının üstüne çıkmak"

Akdeniz Turistik Otelciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı, Antalya’nın 2016 yılına göre 2017 yılını yüzde 50’ye varan bir büyümeyle kapattığını kaydetti.
Antalya’nın 2014 yılında 12 milyon turist rakamına ulaştıklarını hatırlatan Yağcı, "Bu yıl 10 milyon turist rakamına ulaşıyoruz. Ama bizim öncelikli hedefimiz 2018 ve 2019 yılı içindir. Bir yıllık sıkıntının ardından, bu yılın büyümeyle geçmesi bizim açımızdan önemliydi. Başarı eşiğimiz 2014’deki rakamlardır" dedi.

"Doluluklara yansıyacak" 

Konaklama sektörü için iç turizmin önemli olduğunun altını çizen Yağcı, "Son yıllarda ciddi anlamda erken rezervasyonlarla bir ivme yakaladık. İç pazarın hem kriz, hem kriz harici dönemlerde büyümesini istiyoruz. Yılbaşı tatilinde 3 günlük bir hareketlilik olacak. Kıyı bölgelerine olumlu yansıyacak. Son resmi tatille insanlara tatil yapma noktasında fırsat verecek. Bu da sektördeki açık otellerin doluluklarına yansıyacaktır. Sanatçılı, bazılarında kendi programları var. Yılbaşı günü dolu olacaktır" açıklamasında bulundu. 

Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2017, 10:36

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner97

banner82

banner83