TURİZMDE KARA TABLO

Antalya'dan İzmir'e, İstanbul'dan Doğu ve Güneydoğu'ya sektör bu yılı büyük kayıpla kapatacak. 54 sektörü ayakta tutan turizmin kaybı 20 milyar dolar.

TURİZMDE KARA TABLO

Bu yıl Türkiye'nin turizm kaynaklı ekonomik kaybı 20 milyar doları bulacak. Keza turizm Türkiye'deki 54 sektörü ayakta tutuyor. Patatesçisi de, domatesçisi de, temizlik işçisi de, koyun yetiştiricisi de direkt bu sektörden para kazanıyor. Turizm bölgelerinde gördüğümüz en dehşet verici manzara ise Kültür ve Turizm Bakanı'nı kimsenin tanımıyor olmasıydı. 

Cumhuriyet Gazetesinden Şehriban Kıraç'ın haberine göre, 5 yıldızlı otellerden tutun da küçük pansiyonlara kadar hepsi müşteri bulamamaktan, boş kalmamak adına yüzde 35'e varan indirimler yapmaktan şikâyetçi. Her şey dahil sistemi hem esnafın hem otel sahibinin en fazla şikâyet ettiği konuların başında geliyor. İlk altı ayda Türkiye'ye gelen turist sayısında çift haneli düşüşler moralleri bozdu. Antalya'dan, İzmir'e, İstanbul'dan Doğu ve Güneydoğu'daki illere sektör bu yılı büyük kayıpla kapatacak. Asıl sorun ise 2016 ile ilgili kaygıların daha fazla olması.

İstanbul'a gelenlerin profili değişiyor

146 bin yatak kapasiteli İstanbul'a gelen turistlerin profilinde ciddi bir değişim yaşanıyor. Bunu hemen her yerde AVM'lerde, eğlence yerlerinde, tarihi ve turistik alanlarda gözlemlemek mümkün. İstanbul artık daha çok Arap ağırlıyor. İstanbul'a yılın ilk 7 ayında gelen turist sayısında yaklaşık yüzde 8'lik artış var. 2015'in ilk yedi ayında İstanbul'a gelen yabancıların toplamdaki yüzdeleri şöyle: Almanlar yüzde 10.3, İranlılar yüzde 5.6, Amerikalılar yüzde 4.7, Ruslar yüzde 4.3, İngilizler yüzde 4.2, Fransızlar yüzde 3.9, Suudi Arabistanlılar yüzde 3.5, Iraklılar yüzde 2.8, Çinliler yüzde 2.4, Suriyeliler 2.3, Libyalılar 2.2. Yılın ilk yedi ayı gelen turist sayısında geçen yılın aynı dönemine göre; Japonya, Rusya, İtalya, İspanya ve Libya gibi ülkelerden gelişlerin azaldığı görülüyor. Japonlardaki azılış yüzde 35'i buluyor.

Arap turist artıyor

Hatırlanacağı üzere Çin'den Tayland'a kaçan Uygurlu Türkler bir süre orada "esir" muamelesi gördükten sonra başlarına çuval geçirilerek Çin'e iade edilince, Türkiye'de Çinli, Japon ve Güney Koreli turistlere saldırılar artmıştı. Bu durum bu ülkelerden gelen turist sayılarını da düşürecek. 2010'dan bu yana İstanbul'a gelen yabancı ziyaretçiler içerisinde Arap ülkelerinden gelenlerin oranı yüzde 10'dan yüzde 18.7'ye çıktı.

Oteller tam kapasiteye ulaşmakta zorlandı

TUROB verilerine göre, İstanbul'da Haziran 2015 otel dolulukları bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 7.9 düşerek, yüzde 66.6 oldu. 2014'ün aynı ayında bu oran yüzde 72.3 olmuştu. İstanbul'da ortalama günlük satılan oda bedeli ise 130.9 Avro'dan 123.5 Avro'ya geriledi.

Rusların hem sayısı hem harcaması düştü

Türkiye'de haziran ayı verilerine göre tatil yapmanın bedeli yüzde 11 düşüşle 724 dolara indi. Geçen yıl haziranda kişi başı turizm geliri 813 dolarken bu yıl 724 dolara kadar geriledi. Turizm otoritelerine göre Türkiye'ye artık daha fakir turist geliyor. Gelen Ruslar daha az para harcıyor. Bodrum'a daha önce yoğun olarak gelen İngiliz ve Fransız turistin yerini Bulgar ve Polonyalı turist almış durumda. Bu gruptaki turistler de neredeyse hiç harcama yapmıyor. Antalya bölgesine gelen Rus turistler de eskisine göre daha az harcama yapıyor.

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2015, 11:20

Burak Oztunc

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner121

banner97

banner111

banner144

banner82

banner83