banner203

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ MECLİSİNDE İSİM KAVGASI

Antalya Büyükşehir Belediyesi Kasım ayı olağan meclis toplantısında eski İl Özel İdaresi’nin yıkılan hizmet binası yerine yapılan parkın adı oy çokluğuyla Osman Yüksel Serdengeçti olarak belirlendi.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ MECLİSİNDE İSİM KAVGASI
Antalya Büyükşehir Belediyesi Kasım ayı olağan meclis toplantısı Antalya Su ve Atıksu İdaresi Genel Müdürlüğü toplantı salonunda Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mesut Kocagöz başkanlığında meclis başkanları ve meclis üyelerinin katılımıyla önergelerle birlikte 239 maddeyi görüşmek üzere toplandı.
Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mesut Kocagöz, yaptığı konuşmada G20 zirvesi Antalya’nın tarihin damga vuracak bir olay olduğunu belirterek emeği geçenlere teşekkür etti.
Ak Parti Grup Sözcüsü Bahattin Bayraktar, gündem dışı söz alarak 1 Kasım seçimlerinde Ak Parti’ye iki kişiden birisinin oy verdiğini böylece vatandaşların parti temsilcileri ve mensuplarına ciddi bir sorumluluk yüklediğini söyledi. Bayraktar, “İki kişiden birisi Ak Parti’ye oy verdi diğerinin de oy vereceğini düşünüyorum” dedi.
TARTIŞMALARA RAĞMEN PARKIN İSMİ OY ÇOKLUĞUYLA SEÇİLDİ
Gündem maddeleri arasında bulunan Osman Yüksel Serdengeçti’nin isminin Eski İl özel İdaresi yerine yapılan parka verilmesi maddesi tartışmalara sahne oldu. İlgili maddeye CHP Grup Sözcüsü Ruhi Beşiktaş, grup olarak ret kararı verdiklerini söyledi. Ret kararlarının gerekçesini açıklayan CHP Meclis Üyesi Songül Başkaya, Osman Yüksel Serdengeçti’nin TBMM’de milletvekili iken Samsun konuşması olarak anılan konuşmasını hatırlattı. Serdengeçti’nin Atatürk’e hakaretlerle gündemde olduğunu ileri süren Başkaya, “Osman Yüksel Serdengeçti’nin Aksekili olduğunu ve Atatürk’e hakaretleriyle gündemde olan biri olduğunu biliyorum. Antalya’nın gelişimine bir katkısı olup olmadığını bilmiyorum. Antalya’nın çeşitli yerlerinde ismi vardır. Kepez’de ve Akseki’de var. Biz bu teklife ret veriyoruz” dedi.
Başkan Vekili Kocagöz, Serdegeçti’nin Atatürk’ü değil de ilgili dönemi eleştirdiğini ifade ederek “Serdengeçti ilgili dönemde Atatürk’ü değil, bir dönemi eleştiriyor. Ulu Önder Atatürk’e laf söylemiş gibi algılanması yanlıştır. O dönemde CHP’yi eleştirmiştir. Bizim için bu ismin verilmesi büyük şereftir” dedi.


MHP: " SERGENGEÇTİ'NİN İSMİNİN YAŞATILMASI VEFA BORCUDUR"
Serdengeçti’yi babası vesilesiyle yakından tanıdığını belirten MHP Grup Sözcüsü Selçuk Senirli, Serdengeçti’nin isminin bir yerde yaşatılmasının vefa borcu olduğuna dikkat çekerek,” Antalya’nın yetiştirdiği bir kişi olan Serdengeçti’nin isminin bir mahalde yaşatılması vefa borcudur. Kişileri ve olayları sadece Atatürk ve CHP’ye bakış açılarıyla eleştireceksek birçok yazarı da yok saymalıyız. Nazım Hikmet’in Atatürk dönemine ilgili muhalif yazılarına rağmen CHP’nin Hikmet’i eleştirmeden aksine sahip çıkmasını da anlamış değilim” diye konuştu.
İlgili gündem görüşlerin ardından oylamaya sunuldu ve oy çokluğuyla Eski İl Özel İdaresi yerine yapılan parkın adı Osman Yüksel Serdengeçti olarak kararlaştırıldı.

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2015, 17:22

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner84

banner97

banner121

banner82

banner83