ANİ ISI DEĞİŞİMİ FELCE YOL AÇIYOR

Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Kulak Burun Boğaz Bölümü’nden Prof. Dr. Harun Doğru, yaşanan sıcak hava nedeniyle kişilerin klimalı ortamlarda serinlemeye çalıştığını ve bu nedenle ani ısı değişiminin birçok hastalığa davetiye çıkardığını söyledi.

ANİ ISI DEĞİŞİMİ FELCE YOL AÇIYOR
Prof. Dr. Doğru, “Yüksek sıcaklık ve nem oranlarının yaşandığı, dolayısıyla da klimaların en yoğun kullanıldığı günlerdeyiz. Ne kadar rahatlamak ve ferahlamak için klima kullanılsa da sağlık yönünden dikkatli olunması gerekiyor. Çünkü klima bazı hastalıkların ortaya çıkmasında en büyük etmen olabiliyor” dedi.

Sıcaklarda kişilerin serinlemek ve ferahlamak amacıyla klimalı ortamlara geçmesiyle yaşanılan ani ısı değişiminin birçok hastalığa sebebiyet verdiğini söyleyen Prof. Dr. Doğru, “Ani ısı değişiklikleri, yüzün hareketini sağlayan sinirin ödemine neden olabiliyor. Çünkü bu sinir kulağın içindeki dar kemik kanalı içerisinden geçiyor. Hafif bir ödem yüzde his kaybından tutun, felce kadar sebep olabilir” şeklinde konuştu.

POLENE ALERJİSİ OLANLAR DA TEHLİKE ALTINDA

Klima kaynaklı sağlık problemlerinin genellikle bilinçsiz veya aşırı kullanım sebebiyle görüldüğünün altını çizen Prof. Dr. Doğru, “Özellikle polenlere karşı alerjisi olanların şikâyetleri, klimaların çok çalışmasına bağlı olarak artabilir. Bu yüzden polene alerjisi olan kişilerin faydalandığı klimaların, rutin bakımlarının düzenli yapılması ve polen filtrelerinin sık sık temizlenmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“YÜZ FELCİ, ORTA YAŞ VE ÜZERİ YAŞLARDA SIK GÖRÜLÜYOR”

Kişilerin ani ısı değişikliğinden kaynaklı his kaybına uğradıklarını hissettiklerinde hemen hekime başvurması gerektiğine de değinen Prof. Dr. Doğru, “Klimatolojik değişikliklere bağlı yüz felci özellikle orta yaş ve üzeri yaşlarda daha sık görülür. Özellikle bu hastalarımız yaz aylarında yüzlerinde hafif bir his kaybı olduğunda hemen doktora başvurmaları konusunda dikkat etmeliler” şeklinde konuştu.

“ÇOCUKLARDA ENFEKSİYON HASTALIĞINA SEBEP OLUYOR”

Klima kullanımının yaz aylarında çocuk sağlığını da oldukça etkilediğini belirten Prof. Dr. Doğru şöyle devam etti: “Ani ısı değişimi aynı zamanda enfeksiyon hastalıklarını da

tetiklemektedir. Çocukların bağışıklık sisteminin güçlü olmasına rağmen nadir de olsa çocuklarda da enfeksiyon hastalıklarının görülebilir bir durum olması mümkün. Bu nedenle klima kullanımı çocuklar üzerinde de önemli etkiler bırakmaktadır.”

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2015, 10:20

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner97

banner121

banner144

banner82

banner83