banner203

1300 TL'LİK ASGARİ ÜCRET TURIZMI NASIL ETKİLER?

Asgari ücretin yılbaşından itibaren bin 300 TL'ye çıkacak olması asgari ücreti yoğun olarak uygulayan sektörlerde hesapları karıştırdı.

1300 TL'LİK ASGARİ ÜCRET TURIZMI NASIL ETKİLER?
Bunlardan biri de turizm. Gelecek yaza ilişkin fiyat belirleyen ya da belirleme aşamasında olan oteller asgari ücrette ve buna bağlı olarak diğer maaşlarda gerçekleşecek artışın maliyet hesaplarını nasıl etkileyeceğini düşünmeye başladı.

Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB) Başkanı Timur Bayındır, hizmet sektörünün işgücü yoğunluğuna dikkat çekerek, otellerin maliyetlerinin yaklaşık 3'te 1'ini personel giderlerinin oluşturduğunu söyledi. "Sadece asgari ücretin yüzde 30 artması, buna bağlı olarak tüm maaş segmentlerinde artış getirecektir, yani personel giderlerinde ortalama yüzde 30 artış öngörmek yanlış olmaz" diye devam eden Bayındır, bunun da gelecek sezon oda fiyatlarına yaklaşık yüzde 10 zam olarak yansıyacağını dile getirdi.

Haberturk.com'dan Meltem Ersoy'un haberine göre, Bayındır, "Herkes bekleme halinde, asgari ücret bin 300 TL olunca vergisi aynen sektöre mi yansıyacak, ne ölçüde hükümet dahil olacak, bilemiyoruz. O nedenle fiyat ayarlaması yapamadık" dedi. 

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, gelecek yıla ilişkin fiyatları belirleyip kontratlarını imzalamış olanların maliyetlerinin asgari ücret artışından etkileneceğini belirtirken, "Bizim gözlemlediğimiz zaten Avrupa ile ilgili satışlar bitti. Geçen sene zaten pazar kaybetmemek için çok taviz alanı yarattık, şimdi maliyeti artıracak her unsur bizim oyun alanımızı daha da daraltır" diye konuştu.Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2015, 12:09

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner97

banner121

banner82

banner83