banner203

BAKANDAN RUS TURİSTLERE ÇAĞRI VAR

Rus turistlere çağrı yapan Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, "Türkiye evinizdir ve insanların seyahat özgürlüğü evrensel bir haktır. Bu yüzden Türkiye'de daha önce olduğu gibi güvenli bir şekilde tatilinizi geçirebilirsiniz" dedi.

BAKANDAN RUS TURİSTLERE ÇAĞRI VAR

 Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, Rus hükümetinin turizm sektörüyle ilgili açıklamalarını değerlendirdi. İki ülke arasındaki krize rağmen Rusya Federasyonu vatandaşlarını Türkiye'ye davet eden Ünal, "Türkiye evinizdir ve insanların seyahat özgürlüğü evrensel bir haktır. Bu yüzden Türkiye'de daha önce olduğu gibi güvenli bir şekilde tatilinizi geçirebilirsiniz." dedi.

banner111
Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, bir dizi ziyaret ve şehit polis memuru Ahmet Çiftaslan'ın cenaze törenine katılmak üzere geldiği Kahramanmaraş'ta kitap fuarını ziyaret etti. Fuarda, stantları gezerek vatandaşlarla sohbet eden Ünal, şair ve yazarlar Nuri Pakdil ve Rasim Özdenören'le ikili görüşmede bulundu. Daha sonra gazetecilere gündeme ilişkin değerlendirmede bulunan Ünal, Rusya ile Türkiye arasında uçak krizi sonrası yaşanan gelişmelere değindi.

İki ülke arasında yaşanan gerilim sonrası Rus hükümetinin turizm sektörüne dönük birtakım açıklamalar yaptığını ifade eden Ünal, Rusya Federasyonu vatandaşlarını Türkiye'ye davet etti. Ünal, "Ben buradan Kültür ve Turizm Bakanı olarak Rusya Federasyonu vatandaşlarına şunu söylemek istiyorum; Türkiye evinizdir ve insanların seyahat özgürlüğü evrensel bir haktır. Bu yüzden Türkiye'de daha önce olduğu gibi güvenli bir şekilde tatilinizi geçirebilirsiniz. Çünkü daha yeni G-20'ye ev sahipliği yapan Türkiye son derece güvenli rahat ve misafirperverliği ile de ünlü bir ülkedir. O yüzden hiçbir çekinceye, sıkıntıya kapılmadan rahat bir şekilde ülkemize gelmelerini ve Türkiye'yi görmelerini rica ediyorum." dedi.

"PERŞEMBE GÜNÜ ANTALYA'DA SEKTÖR TEMSİLCİLERİYLE BİR ARAYA GELECEĞİZ"

Yaşan kriz sonrası Bakanlar Kurulu toplantısında konunun ele alındığını ve ekonomik konseyin toplanarak hem telafi edici hem de yapısal tedbirlerle ilgili kapsamlı bir çalışma yapığını kaydeden Ünal, perşembe günü Antalya'da sektör temsilcileriyle bir araya geleceklerini açıkladı.

Ünal şöyle konuştu: "Şehidimizi toprağa verdik, diğer taraftan bugün kitaplarla hemhal olduk. Bölgemizde bir süreden beri bir ateş çemberinin içinden geçiyoruz. Bakanlar Kurulu'nun ilan edildiği gün Türk hava sahasını işgal eden milliyeti bilinmeyen bir uçak angajman kuralları gereği düşürüldü. Daha sonra bu uçağın Rusya Federasyonu'na ait bir uçak olduğu fark edildi ve bu krizden de kaynaklanan bir süreden beri devam eden turizmimize dönük Rusya Federasyonu'nun yaptığı bazı açıklamalar oldu. Bu anlamda ilk günden itibaren biz Bakanlığımızda oluşturduğumuz bir kriz masasıyla süreci yakından takip ediyoruz. Yürüttüğümüz entegre çalışmaların sonucunda yaptığımız Bakanlar Kurulu'nda etraflıca ele aldık. Dün hükümet programı görüşmelerinden hemen sonra da Ekonomik Konsey toplanarak bu konuda hem telafi edici tedbirler hem yapısal tedbirler hem de diğer önlemlerin neler olacağı konusunda kapsamlı bir çalışma yaptık. Perşembe günü Antalya'da sektör temsilcileriyle bir araya geleceğiz."

Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2015, 19:14

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner84

banner97

banner121

banner82

banner83