BÖLGEMİZDE DEPREM RİSKİ VAR MI?

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Antalya Şube Başkanı Cem Oğuz, 17 Ağustos Marmara Depremi’nin yıl dönümünde olası bir depreme karşı Antalya için endişeli olduklarını söyledi.

BÖLGEMİZDE DEPREM RİSKİ VAR MI?

17 Ağustos Marmara Depremi’nin üzerinden 16 yıl geçti. Aradan geçen 16 yılın ardından depremin yıl dönümünde İnşaat Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Cem Oğuz, İMO binasında düzenlediği toplantıda deprem gerçeğine ilişkin bilgiler paylaştı. Türkiye topraklarının yüzde 66’sının 1 ve 2. derece deprem bölgesinde yer aldığını belirten Oğuz, nüfusu 1 milyonun üzerindeki 11 büyük kent, nüfusun yüzde 70’inin ve büyük sanayi tesislerin ise yüzde 75’inin deprem tehlikesi altında olduğunu ifade etti.

Mevcut yapı stoklarına bakıldığında durumun iç açıcı olmadığını savunan Oğuz, “TÜİK verilerine göre Türkiye’de 20 milyon civarında yapı bulunmaktadır. Bu yapıların yüzde 60’ının 20 yaş üzerinde bulunduğu ve büyük oranda ruhsatsız ve niteliksiz olduğu görülmektedir” dedi.

DEPREMİN ANTALYA CEPHESİ

Başkan Oğuz, deprem riskine karşın Antalya ölçeğinde ellerinde yeterli veri olmadığını belirtti. Antalya’nın depreme hazır olup olmadığı konusunda yetkililere bir takım sorular yönelttiğini de ifade eden Oğuz şöyle konuştu:

“Tarım, mera ve orman alanlarında betonlaşmayı önleyecek bütüncül bir Nazım İmar planı var mı?, Deprem Master Planı var mı?, Deprem direnci zayıf binalara ilişkin neler yapıldı?, Deprem sonrası için gerekli acil durum programları var mı?, Deprem sonrası halkın evlerini terk etmesi halinde geçici ikanla ilgili çalışma var mı? Yeterli deprem toplanma alanları var mı? Bu sorulara ne yazık ki olumlu yanıt veremiyoruz. Antalya’dan endişeliyiz. Yapı üretim sürecinin endişelerimizi giderecek şekilde sağlıklı işlemediğinin farkındayız” dedi.
           

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2015, 14:13

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner121

banner97

banner111

banner144

banner82

banner83